1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Yüksek Yargı, Bir İş Yapmıyor!"
Yüksek Yargı, Bir İş Yapmıyor!

"Yüksek Yargı, Bir İş Yapmıyor!"

Yargının üzerine düşeni yapmadığını belirten AYM Başkanı Kılıç, Yüksek Yargı'nın şu ana kadar konuşmaktan ve uyumaktan başka hiçbir icraatta bulunmadığını söyledi.

15 Şubat 2011 Salı 14:41A+A-

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç, Yüksek Yargı'nın şu ana kadar uyumaktan ve görüş bildirmekten başka hiçbir şey yapmadığını söyledi. Kılıç, delil olarak da biriken dosyaların nasıl bitirileceğine dair ne Danıştay'da ne Yargıtay'da şu ana kadar hiçbir adım atılmamış olmasını gösterdi. Kılıç'a göre konuyla ilgili bir toplantı bile yapılmamış.

Radikal'den Murat Yektin'e konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, Yargıtay ve Danıştay başkanlarının bugüne dek üyeleriyle yargıdaki birikmeyi nasıl çözebileceklerine dair bir toplantı bile yapmadıklarını belirterek  "Üzülerek söyleyeyim, yüksek yargı bugüne dek uyumaktan başka bir şey yapmadı" dedi.

Kılıç, "Belli günlerde konuşma yapıp mesaj vererek sorun çözülmüyor" diye konuştu.

Kendisinin 2007'de göreve geldikten sonra, AYM üyelerinin de desteğiyle birikmiş dosyaları karara bağlamayı iş edindiğini anlatan Kılıç, Mart 2011 sonu itibariyle AYM elinde 2010 yılı dışında bekleyen dosya kalmamış olacağını açıkladı.

YÜKSEK YARGI BUGÜNE KADAR UYUDU

"Üzülerek söyleyeyim, yüksek yargı bugüne dek uyumaktan başka bir şey yapmadı. Bakın ben Yargıtay'daki, Danıştay'daki arkadaşlarıma sordum; bugüne kadar Yargıtay Başkanı, Danıştay Başkanı üyeleriyle 'Şu kadar dosya birikmiş, bu sorunu nasıl çözmeliyiz?' diye bir toplantı yapmış mı? Hayır, böyle bir toplantı yapılmamış. Oysa kendi içinde çözebilecekleri konuları, hükümete götürecekleri konuları birlikte tartışabilirlerdi. Sorunlar belli aralıklarla, belli günlerde konuşma yapıp mesaj vermekle çözülmüyor ki.

YARGI ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMIYOR

Ben 2007'de başkan seçildiğim gün, üye arkadaşlarla toplantı yaptım. Taa 2000 yılından beri bekleyen dosyalar vardı. Dedim ki, 'Ben bu işi çözeceğim. Bana destek verin. Vermeyecekseniz de önümde durmayın'. 'Vereceğiz' dediler. Ve verdiler. Hepsine tek tek teşekkür ederim. Artık her hafta 7-8 dosyayı karara bağlar hale geldik. Size şunu söyleyeyim: Mart ayı sonu itibariyle 2010 yılı dosyaları dışında Anayasa Mahkemesi'nde bekleyen dosya kalmamış olacak. Bunu 'neden bizi örnek almadınız?' demek için anlatmıyorum; o incitici olur. Ama yargının üzerine düşeni yapmadığı görülüyor."

HABERE YORUM KAT

1 Yorum