1. HABERLER

  2. HABER

  3. YSK’nın Kararı Adeta Savaş Çıkardı
YSK’nın Kararı Adeta Savaş Çıkardı

YSK’nın Kararı Adeta Savaş Çıkardı

BDP’Lİ yedi bağımsız adayın veto edilmesi İstanbul, Van, Hakkâri, Diyarbakır ve Mersin’de protesto edildi. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

20 Nisan 2011 Çarşamba 14:18A+A-

YSK'nın 12 bağımsız milletvekili adayını veto etmesini protesto eden gruplar İstanbul, Van, Hakkari, Diyarbakır, Doğubayazıt, Mersin başta olmak üzere birçok yerde polisle çatıştı. Çatışmaların en şiddetlisinin yaşandığı Van'da aralarında BDP adaylarının ve polislerin de bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı. Bankalar, PTT şubeleri ve araçlara molotof kokteyllerinin atıldığı olaylar sırasında 102 kişi gözaltına alındı. Bu sırada BDP'li vekil Özdal Üçer'in de coplandığı görüldü.

BDP'lilerin İstanbul'daki eylemi de olaylı geçti. Taksim'deki açıklamanın ardından Aksaray'a doğru yürüyüşe geçen gruptaki bazı kişiler yolcu dolu İETT otobüsü ve itfaiye aracına taş yağdırdı. Diyarbakır, Hakkari, Ağrı Doğubayazıt ve Mersin'de de YSK kararını protesto eylemleri olaylı geçti. Onlarca kişi gözaltına alınırken yaralananlar da oldu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde başlayan ve Sur, Bağlar, Kayapınar ve Yenişehir ilçelerinde devam eden gösterilerde çıkan olaylarda yaklaşık 100 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Bir belediye otobüsüne Molotof atıldığı olaylarda 15'i polis, 30 kadar kişi çeşitli yerlerinden hafif şekilde yaralandı.

Yine gaz bombası yine yaralı bebek

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde YSK'nın bağımsız adaylarla ilgili veto kararını protesto eylemleri sırasında meydana gelen olaylarda, kafasına gaz bombası isabet eden biri bebek üç çocuk yaralandı. Evinin avlusunda ekmek yapan annesinin yanında oynayan 2.5 yaşındaki Yekbun Baran'ın başına polisin attığı bir gaz bombası isabet etti. Hastaneye kaldırılan Baran, buradan Diyarbakır'a sevk edildi. İlçedeki olaylarda, yüzüne gaz bombası gelen 12 yaşındaki Bilal Asman hafif, kafasına plastik mermi isabet eden 14 yaşındaki Hamdullah Eldemirci ise ağır yaralandı.

HABERE YORUM KAT

10 Yorum