1. HABERLER

  2. HABER

  3. YSK'nın Değişikliği En Çok CHP’ye Yaradı
YSKnın Değişikliği En Çok CHP’ye Yaradı

YSK'nın Değişikliği En Çok CHP’ye Yaradı

YSK’nın nüfusa göre milletvekili uygulaması nedeniyle yüzde 50'nin üstünde oy alan AK Parti’nin 327 yerine en az 350 dolayında milletvekili çıkarma ihtimali vardı.

13 Haziran 2011 Pazartesi 09:53A+A-

Yüksek Seçim Kurulu'nun 12 Haziran seçimi öncesi illerin milletvekili dağılımını yeniden belirlemesi, en fazla AK Parti'ye zarar verdi. Yeni nüfus oranına göre 28 ilde nüfus sayısı azalırken 53 ilde nüfus arttı.

AK Parti'nin 2007'de yüzde 47 ile 341 vekil çıkartırken 2011 seçimlerinde yüzde 50'nin üstünde oy almasına rağmen daha az vekil çıkartmasının sebebi YSK'nın kararıydı.

Türkiye genelinde 22 Temmuz 2007 seçimlerinde aldığı yüzde 46,7 oyu yüzde 50'ye çıkartan AK Parti'nin vekil sayısı 341'den 326'ya düştü. Vekil sayısı düşen 28 ilde, oy oranını artırmasına rağmen 23 milletvekili kaybetti. AK Parti, vekil sayısı artan 14 ilde ise 15 milletvekili kazandı. YSK'nın yeni vekil düzenlemesi, AK Parti'ye 8 milletvekiline mal oldu.

Buna göre 12 ilin milletvekili sayısında artış olurken 25 ilin milletvekili sayısında düşüş oldu. Artış olan iller, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Diyarbakır, Kayseri, Sakarya, Şırnak, Tekirdağ, Van, Gaziantep Kocaeli fazla milletvekili çıkarma imkanı elde etti.

70 milletvekili çıkaran istanbul 84 milletvekili sayısına, Ankara 29'dan 31'e, İzmir ise 24'den 26'ya ulaştı.

Konya, Tokat, Trabzon, Yozgat, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Aydın, Bitlis, Çankırı, Çorum, Erzincan, Erzurum, Giresun, Isparta, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kırşehir, Kütahya, Kırıkkale, Malatya, Ordu, Sinop ve Sivas gibi illerde ise milletvekili sayısı düştü.

Bununla birlikte bir önceki seçimlerde uygulanan oy sayısı düşük olan illerde en az iki milletvekili hakkı elinden alınan Bayburt'un milletvekili sayısı 1'e indi.

YSK'nın nüfusa göre milletvekili uygulaması nedeniyle yüzde 50'nin üstünde oy alan AK Parti'nin 327 yerine en az 350 dolayında  milletvekili çıkarma ihtimali vardı.

CHP ise düzenlemeden en kârlı çıkan parti oldu. 2007'de yüzde 21 oyla 112 milletvekili çıkaran CHP, bu kez oy oranını yüzde 5 artırdı. Ancak vekil sayısı oy oranından fazla arttı. CHP, milletvekili sayısını 136'ya çıkardı. Vekil sayısı düşen illerde mevcudu koruyup milletvekili kaybetmeyen CHP, vekili artan illerde ise 14 milletvekili kazandı.

BDP'nin desteklediği bağımsız milletvekilleri de düzenlemeden kârlı çıktı. Bağımsızlar, İstanbul ve Güneydoğu'da 4 vekil fazla çıkardı.

Bir önceki genel seçime göre oy oranı yüzde 1 düşen MHP de YSK'nın düzenlemesinden zarar gördü. MHP, vekil sayısı azalan illerde 8 milletvekili kaybetti. MHP, vekili artan illerde ise milletvekili sayısını artıramadı. Yüksek Seçim Kurulu, 12 Haziran seçimi öncesi Milletvekili Seçimi Kanunu'na göre illere milletvekili sayısını yeniden belirlemişti. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2010 nüfus sayım sonuçlarına göre yapılan tespit sonucu 28 ilin milletvekili sayısı düşerken, 14 ilin milletvekili sayısında ise artış yaşandı. 39 ilin milletvekili sayısı ise değişmedi.

HABERE YORUM KAT