1. HABERLER

  2. HABER

  3. YSK Kararına Birçok Yerde Protesto Ediliyor
YSK Kararına Birçok Yerde Protesto Ediliyor

YSK Kararına Birçok Yerde Protesto Ediliyor

YSK'nın Hatip Dicle’nin milletvekilliğini düşürmesinin ardından başlayan protesto gösterileri sürüyor.

23 Haziran 2011 Perşembe 12:31A+A-

Dün İstanbul ve İzmir’de düzenlenen protestoların ardından bugün de Hakkari Yüksekova’da kepenkler açılmadı.

YÜKSEKOVA’DA KEPENKLER KAPALI

Kararı protesto etmek amacıyla Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde bu sabah kepenkler açılmadı. İşyerlerinin kapalı olduğu ilçede polis geniş güvenlik önlemleri aldı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Hatip Dicle ile ilgili aldığı kararı protesto etmek amacıyla Yüksekova İlçesi’nde, bir nöbetçi eczane ile fırın dışında bugün hiçbir işyeri açılmadı. Sokakların tamamen boş olduğu ilçede, çıkabilecek olaylara karşı polis de güvenlik önlemi aldı.

PROTESTOCULARA BİBER GAZI

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin kararını protesto amacıyla Beyoğlu'nda toplanan ve polis barikatını aşmaya çalışan gruba polis müdahale etti.

hatip-dicle-isyani-protestosu01.jpeg

hatip-dicle-isyani-protestosu02.jpeg

Taksim Meydanı'nda toplanan, Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin YSK tarafından düşürülmesini protesto eden çeşitli sivil toplum kuruluşu ve partilere üye bir grup, İstiklal Caddesi'nden Beyoğlu'na yürümek istedi.

Polisin izin vermemesi üzerine Tarlabaşı Bulvarı'na yönelen grup üyeleri, polisin Beyoğlu Emniyet Müdürlüğünün önünde kurduğu barikatı aşmaya çalıştı. Çevik kuvvet ekipleri, gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Müdahalenin ardından gruptakiler ara sokaklara kaçtı.

Göstericilerin bir bölümü, daha sonra Taksim Meydanı'nda oturma eylemi yaptı.

hatip-dicle-isyani-protestosu03.jpeg

İZMİR’DE HATİP DİCLE PROTESTOSU

SGK Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir Müdürlüğü önünde saat 19.00 sıralarında toplanan yaklaşık 50 kişilik grup, BDP’nin de aralarında bulunduğu Emek ve Demokrasi Bloğu’nun desteğiyle Diyarbakır’dan bağımsız milletvekili seçilen Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin düşürülmesini protesto etti. Kürtçe ve Türkçe olarak "Darbeci YSK, işbirlikçi AKP", "Hatip Dicle Onurumuzdur" sloganları atan grup, basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklamasında, "Onbinlerce insanın oyuyla seçilen BDP’nin de desteklediği Hatip Dicle’nin milletvekilliği düşürüldü. Barışın konuşulabilmesi için YSK’nın aldığı bu karar derhal kaldırılmalı, KCK ve siyasi tutuklular derhal serbest bırakılmalıdır" denildi.

hatip-dicle-isyani-protestosu04.jpeg

CİZRE, SİLOPİ VE NUSAYBİN’DE KEPENKLER KAPANDI

Şırnak’ın Cizre ve Silopi ile Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde esnaf bugün kepenk kapattı.

Cizre’de sabah erken saatlerinden itibaren esnaf kepenk açmazken, KCK/TM davasından tutuklu Şırnak Milletvekili Selma Irmak’ın tahliye edilmemesi, gerginliğin artmasına neden oldu. Cizre’de meydana gelebilecek olaylara müdahale için çevre il ve ilçelerden çok sayıda çevik kuvvet ekibi, Cizre’ye takviye kuvvet ekibi olarak geldi. Silopi’de de esnaflar kepenklerini kapattı.

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde de de fırın ve eczaneler dışındaki esnaf, sabah saatlerinden itibaren kepenklerini açmadı. Bazı işyerleri dükkanlarının önünde oturarak, gelişmeleri yakından takip etti. Polis, ilçede sürekli devriye yaparak, olası olaylara müdahale için önemli noktalarda konuşlandırıldı.

Kaynak: Milliyet

HABERE YORUM KAT

1 Yorum