1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. YPG Arap Köylerini Ateşe Verdi (VİDEO)
YPG Arap Köylerini Ateşe Verdi (VİDEO)

YPG Arap Köylerini Ateşe Verdi (VİDEO)

Suriye'de muhaliflere yakınlığıyla bilinen ve rejim karşıtı yayınlar yapan Orient Televizyonu, YPG'nin geçtiğimiz günlerde Haseke kentinde IŞİD ile yaşanan çatışmalar sonrası bölgede bulunan Arap köylerini ateşe verdiğini belirtti.

03 Mart 2015 Salı 14:04A+A-

IŞİD denetiminde bulunan ve stratejik öneme sahip Til Hamis kasabası geçtiğimiz günlerde koalisyon uçakları ve Süryanilerin verdiği destekle YPG'nin kontrolüne geçti. 

Suriye'nin kuzeydoğusunda bulunan Til Hamis kasabasının IŞİD gruplarından geri alınması sonrası denetimi tamamen sağlayan YPG güçleri kasabada bulunan Arap köylerini ateşe vererek bölge sakinlerinin göç etmesine neden oldu.

Suriye'de muhaliflere yakınlığıyla bilinen ve rejim karşıtı yayınlar yapan Orient Televizyonu, Türkiye, Irak ve Suriye sınırlarına yakın bölgede bulunan ve IŞİD'in Irak ve Suriye'de kontrol altında tuttuğu bölgeler arasında köprü görevi olan kasabadan, IŞİD'in geri çekilmesinden sonra bölgede bulunan birçok Arap köylerinin YPG'ye ait militanlarca yakıldığına ilişkin görüntüler yayınladı.

Görüntülerde YPG militanlarının denetimi sağladığı bölgelerde her yerin ateşe verildiği ve dumanların bölgeyi sardığı görülüyor. Öte yandan bölge sakinleri ile medya aktivistlerinin de olayı doğruladığı Arap köylerinin ateşe verilerek tüm insanların kasabadan göç ettiği belirtildi.

Til Hamis kasabası IŞİD için stratejik öneme sahip bir noktaydı. Kasaba, IŞİD'in Irak ve Suriye'de kontrol altında tuttuğu bölgeler arasında köprü görevi görmekteydi.

YPG/PKK 2012 yılında yine aynı bölgede buna benzer bir katliam gerçekleştirerek onlarca Arap sivili katletmişti.

(Kaynak: Islahhaber)

HABERE YORUM KAT