1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yolsuzluk Operasyonunda 10 Kişi Serbest
Yolsuzluk Operasyonunda 10 Kişi Serbest

Yolsuzluk Operasyonunda 10 Kişi Serbest

Yolsuzluk iddiasıyla Maltepe Belediyesi'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan Belediye Başkanı Mustafa Zengin ve birlikte adliyeye sevk edilen 10 kişi serbest bırakıldı.

29 Eylül 2011 Perşembe 19:24A+A-

Daha önce yapılan bazı tespitler sonucu ortaya çıkan ihale usulsüzlüğü iddiaları kapsamında Maltepe Belediye Başkanlığı'na dönük operasyon başlatıldı. Operasyon kapsamında Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin ve 9 kişi gözaltına alındı. Mali polisin yürüttüğü çalışmada belediyedeki bilgisayar kayıtları ve belgelere el konuldu.

Yolsuzluk iddiasıyla Maltepe Belediyesi'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan Belediye Başkanı Mustafa Zengin ve birlikte adliyeye sevk edilen 10 kişi serbest bırakıldı. Mustafa Zengin'in adliye'den ayrılışında ise izdiham yaşandı.

Sabah saatlerinde polis ekiplerinin Maltepe Belediyesi'nde yaptığı yolsuzluk operasyonunun, Senfoni ortekstrasında yolsuzluk iddialarının araştırıldığı soruşturma kapsamında gerçekleştiği öğrenildi. Adliyeye getirilen Zengin'in de aralarında bulunduğu 11 kişi, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

Bir süre baro odasında bekleyen Zengin ve beraberindekiler, daha sonra adliye binasından dışarıya çıktı. Dışarıda bekleyen kalabalık tarafından alkışlarla karşılanan Zengin, kalabalık nedeniyle yaşanan izdihamda zor anlar yaşadı. Aracının başında kısa bir açıklamada bulunan Zengin şöyle konuştu; "Bu yıllardan beri süren aydınlığa karşı karanlığın savaşıdır. Biz bu savaşta aydınlığın yanındayız devam edeceğiz. Burada devletin savcısı, polisi görevini yapmış. Bizleri bilgimize başvurmak için adliyeye davet etmiştir. Ancak davet şekli sizleri de buraya toplayacak kadar tepki toplamıştır, etik olmamıştır. Bilgilerimize başvuruldu, arkadaşlarımız bilgilerini söylediler. Şu anda da hizmete devam etmek için buradan ayrılıyoruz."

Bu arada destek için gelen grup, Mustafa Zengin'in bir süre beklediği baro odasından kendilerine el sallaması üzerine sloganlar atarak Zengin'e destek verdi. Zengin'in bulunduğu pencerenin altında pankart açan bir grup ile polis arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Mustafa Zengin ve beraberindekilerin adliye bahçesinden ayrılmasıyla toplanan kalabalık da dağıldı.

Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin ve yardımcısı Mehmet Bingöl'ün de aralarında bulunduğu 11 kişinin gözaltına alındığı operasyonun nedeninin, hizmet alımı yoluyla yapılan senfoni orkestrası konserlerinin ihaleleri olduğu belirtildi. 2009-2010 yıllarını kapsayan 3 senfoni orkestrası ihalesini Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Bingöl'ün oğlu Evren Bingöl'ün ortağı olduğu 'Artölye' isimli firma almıştı. Toplam 825 bin TL'lik ihalelerle ilgili daha önce de Maltepe Belediyesi'ne 2010 Aralık ve 2011 Nisan aylarında da 2 kez operasyon düzenlenmiş, Kültür Müdürlüğü'ndeki bazı bilgisayarlara el konulmuştu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sabah Maltepe Belediye Başkanlığı'na operasyon düzenledi. Yaklaşık 3 saat süren aramanın ardından aralarında Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Bingöl, Kültür Müdürü Faruk Süslü, Bilgi İşlem Müdürü Dilek Çelik, Destek Hizmet Müdürü Selim Dayıoğlu ve Basın Sorumlusu Zafer Yakut'un da bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahıslar daha sonra ifadeleri alınmak üzere Kartal Adliyesi'ne götürüldü. Belediye Başkanı Mustafa Zengin belediye binası önünde bekleyen basın mensuplarına gözükmemek için arka kapıdan adliyeden ayrılırken diğer isimler belediye binasının yan kapısından minibüse bindirilerek götürüldü.

Maltepe Belediyesi'ndeki operasyonun nedeninin hizmet alımı yoluyla yapılan senfoni orkestrası konserlerinin ihaleleri olduğu belirtildi. 2009-2010 yıllarını kapsayan 3 senfoni orkestrası ihalesini Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Bingöl'ün oğlu Evren Bingöl'ün ortağı olduğu 'Artölye' isimli firma almıştı. Toplam 825 bin TL'lik ihalelerle ilgili daha önce de Maltepe Belediyesi'ne 2010 Aralık ve 2011 Nisan aylarında da 2 kez operasyon düzenlenmiş, Kültür Müdürlüğü'ndeki bazı bilgisayarlara el konulmuştu. Kültürel etkinlikleri kapsayan ihalelerde ücretin yüksek tutulduğu, ihalelerin belediye çalışanlarının yakınlarına verildiği ve ihalelere fesat karıştırıldığı iddia edilmişti. (Cihan)

HABERE YORUM KAT