1. HABERLER

  2. HABER

  3. YÖK'ten Suriyelilere Sevindirici Haber
YÖK'ten Suriyelilere Sevindirici Haber

YÖK'ten Suriyelilere Sevindirici Haber

YÖK, 8 üniversitede Suriye'den Türkiye'ye gelen öğrenciler için Türkçe ve yabancı dilde program açılabilmesine karar verdi.

10 Ocak 2015 Cumartesi 02:14A+A-

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ülkelerindeki kriz nedeniyle Türkiye'de bulunan Suriyeli öğrencilerin üniversitelerde eğitim ve öğretimlerini alabilmelerine yönelik çalışma başlatılmasını ve bu çalışma kapsamında kapılarını bu öğrencilere açacak olan üniversitelerin eğitim programlarında nitelik kaybı yaşanmaması için de gerekli tedbirlerin alınmasını istediği ifade edildi.

Açıklamada, bu bağlamda Çukurova, Gaziantep, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kilis 7 Aralık, Harran, Mersin, Mustafa Kemal, Osmaniye Korkut Ata Üniversitelerinin rektörleri ile 7 Ocak 2015 tarihinde, YÖK'te bir toplantı gerçekleştirildiği belirtildi. 

YÖK açıklamasında, şunlar söylendi:

"Konuya ilişkin olarak Yürütme Kurulu'nda, 'Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin Ek 2. maddesi uyarınca, şiddet olayları ve krizler nedeniyle eğitim öğretimin sürdürülemez olduğu tespit edilen Suriye'den Türkiye'ye gelenlerin, Çukurova, Gaziantep, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kilis 7 Aralık, Harran, Mersin, Mustafa Kemal, Osmaniye Korkut Ata Üniversitelerinde eğitim öğretim görmesi hususu görüşmeye açılmış ve yapılan görüşmeler sonunda, bu üniversitelerin Suriye'den gelen öğrencilere yönelik olmak üzere Yükseköğretim Yürütme Kurulunun onayıyla yurt dışından öğrenci kabulü çerçevesinde öğretim dili Türkçe ve yabancı dilde program açabilmesine karar verilmiştir."

AA

HABERE YORUM KAT