1. HABERLER

  2. HABER

  3. YÖK'e Rağmen Başörtülüye Zulüm
YÖKe Rağmen Başörtülüye Zulüm

YÖK'e Rağmen Başörtülüye Zulüm

YÖK’ün tüm sınavlara örtülü şekilde girilebileceği yönündeki genelgesi ardından KPSS’ye başörtülü girmek isteyen bazı adaylar yasakçı görevlilerin engeline takıldı.

01 Kasım 2010 Pazartesi 13:53A+A-

İstanbul Kadıköy Kenan Evren Anadolu Lisesi, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İlahiyat Fakültesi, Samsun Atakum Cumhuriyet Lisesi'nde başörtülü adaylar sınava alınmadı.

 

Kopya skandalı nedeniyle iptal edilen KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı dün, yoğun güvenlik tedbirleri altında yeniden yapıldı. YÖK'ün sınavlarda başörtüsüne izin vermesine rağmen bazı işgüzarlar yasakta diretti. Sınav, Türkiye genelinde 81 il ve Lefkoşa'da saat 09.30'da başladı. Adaylar, sınav salonlarına yoğun güvenlik tedbirleri ile alındı. Dedektörlerle aranarak salonlara alınan adaylar kalem, silgi, kalemtraş, şeker ve sularını masaların üzerinde hazır buldu. Toka, yüzük, anahtarlık, bozuk para, küpe gibi eşyalar da sınav salonlarına alınmadı.

 

Güvenlik tedbirlerinden habersiz olarak gelen kimi adaylar, girişlerde bu tür eşyalarını cam kenarlarına bırakmak zorunda kaldı. Bazı adayların yardımına ise hayırsever diğer vatandaşlar yetişti. Bu kişiler, çanta ve yüzük gibi özel eşyalara gönüllü emanetçilik yaptı. Öte yandan iptal edilen sınavda 100 ve üzeri net yapan adaylar, Ankara ve İstanbul'daki merkezlerde sınava giriyor. ÖSYM Başkanı Ali Demir de bazı sınav merkezlerinde incelemelerde bulundu. Toplam, 294 bin 909 adayın katılacağı sınavda 40 bin 800 personel görev yaptı. Toplam 931 binadaki 12 bin 647 salonda yapılan sınava 294 bin 909 aday katıldı. Sınavda 40 bin 800 personel görev yaptı.

 

BAZI OKULLAR BAŞÖRTÜSÜ KONUSUNDA SORUN ÇIKARDI

 

YÖK'ün bundan böyle tüm sınavlara örtülü şekilde girilebileceği yönündeki genelgesi ardından KPSS'ye başörtülü girmek isteyen bazı adaylar yasakçı görevlilerin engeline takıldı. İstanbul Kadıköy Kenan Evren Anadolu Lisesi, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İlahiyat Fakültesi, Samsun Atakum Cumhuriyet Lisesi'nde başörtülü adaylar sınava alınmadı.

 

Kenan Evren Anadolu Lisesi'nde görevliler tarafından engellenen adayların bazıları bu durum karşısında sınava girmeden geri dönerken, bazıları da başlarını açarak sınava girdi. Başörtülü olarak sınava girecek olan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu Ayten Köse, basından başörtülülerin açılmayacağı yönünde haberler duyunca okula bu düşünce ile rahat geldiğini belirterek şöyle konuştu; "Kapıda başörtülü olanlara, başlarının açılmayacağı konusundaki uygulamanın başlamadığını ve dolayısıyla sınava başörtülü giremeyeceğimiz söylendi. Bu yüzden ben ve benim gibi bir çok arkadaşımız çok üzüldük, kapıda ağlayanlar dahi oldu. Sınava da başımızı açarak girmek zorunda kaldık."

 

Adana'da KPSS sınavına giren adaylara 'takı kategorisine girer' diyerek başörtüsünü açtırdılar. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İlahiyat Fakültesi'nde üniversitenin de avukatı olduğu öğrenilen denetçi bayanın KPSS sınavına gelen başörtülülere zorluk çıkardığı ortaya çıktı.  ÇÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali Osman Ateş'in görevlileri 'yasağın kalktığı' yönünde uyarmasının ardından adayların içeri alındığı, ancak bazı görevlilerin yasakçı tutumu devam ettirdiği öğrenildi. 

 

Samsun Atakum Cumhuriyet Lisesi'nde de başörtülü adaylar içeri alınmadı. Sınava giren başörtülü adaylardan güvenlik görevlileri tarafından başörtülülerinin açması istendi.

 

(YENİ AKİT)

HABERE YORUM KAT