1. HABERLER

  2. HABER

  3. YÖK, Yeditepe ve Başkent Üniv. Beslemiş
YÖK, Yeditepe ve Başkent Üniv. Beslemiş

YÖK, Yeditepe ve Başkent Üniv. Beslemiş

Erdoğan Teziç'in, YÖK Başkanı olduğu döneme ilişkin ilginç bir gelişme ortaya çıktı.

01 Eylül 2011 Perşembe 17:42A+A-

Eski YÖK Başkanlarından Erdoğan Teziç'e Sayıştay'dan kötü haber geldi. Teziç ve dönemin YÖK Genel Kurulu üyelerine, 3,3 milyon liralık fatura kesildi. Sayıştay, bu paranın iki üniversiteye usulsüz bir şekilde aktarıldığını tespit etti.

Erdoğan Teziç'in, YÖK Başkanı olduğu döneme ilişkin ilginç bir gelişme ortaya çıktı.

Sayıştay 7'inci Dairesi önüne konan raporla 22 Şubat 2010 tarihinde, YÖK'ün, 3,3 milyon lirayı usulsüzce kullandığına karar verdi.

Bu kararın ardından YÖK kararın temyizini istedi. Yani Teziç, hakkındaki rapordan ve karardan haberdardı, sadece basına yansımamıştı.

Usulsüzlük Nasıl Tespit Edildi?

Sayıştay geçmişe dönük yaptığı incelemede, YÖK'ün 23 Ağustos 2007 tarihli genel kurulunda bir gariplik gördü. Ardından inceleme için düğmeye basıldı. O günkü toplantıda 3,3 milyon lira, iki üniversite için ödenek olarak ayrıldı.

Paraların gönderildiği adreslerin yazılı olduğu kağıtta ise Başkent ve Yeditepe Üniversitesi'nin anteti vardı. 1 milyon 816 lira Yeditepe, 1 milyon 573 lira ise Başkent Üniversitesi'nin hesabına geçildi. Gönderilen para burs desteğiydi. Buraya kadar belki herşey normaldi. Ancak ayrıntılara inildikçe olayın boyutu değişti .

Normalde vakıf üniversiteleri lisans, önlisans, yüksek lisans, doktora gibi tüm eğitim alanlarında öğrenci mevcudunun yüzde 15'ine burs verdiğinde YÖK'ün bu desteğinden yararlanabiliyordu. Bu şartlar iki üniversite için pek de uymuyordu.

Sayıştay denetçileri, parayı kasasına koyan üniversitelerin toplam üzerinden değil sadece lisans öğrencilerinin yüzde 15'i üzerinden belirlenen oranla yardım aldıklarını tespit etti.

Sayıştay, söz konusu kararda imzası bulunan Teziç ve dönemin YÖK Genel Kurulu üyelerinin 3,3 milyon lirayı ödemesini istiyor. Ancak henüz son söz söylenmedi. Temyize giden dosya için karar yeni adli yılın başlamasının ardından verilecek.

TRT HABER 

HABERE YORUM KAT