1. HABERLER

  2. HABER

  3. YÖK Başkanı: Yasağı Şikâyet Edin!
YÖK Başkanı: Yasağı Şikâyet Edin!

YÖK Başkanı: Yasağı Şikâyet Edin!

Yusuf Ziya Özcan, öğrencinin başörtüsü sebebiyle sınıftan çıkarılamayacağını söyledi, hemen şikâyet etmelerini istedi

12 Ekim 2010 Salı 13:08A+A-

"Artık üniversitelerimizde başörtüsü diye bir problem yok!"

Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu'nun akademik yılı açılış törenine katılmak üzere Bursa'ya gelen YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerdeki başörtüsü serbestisi konusundaki soruları cevaplandırdı.

Selçuk Üniversitesi ve Trabzon KTÜ'de bazı başörtülü öğrencilerin sınıfa alınmaması, Aksaray Üniversitesi'nde ise ek yerleştirme için giden bir kız öğrencinin başörtüsü sebebiyle içeri alınmamasını değerlendiren Prof. Dr. Özcan, üniversitelerde başörtüsü diye bir sorunun kalmadığına dikkat çekti.

Özcan, "Bu öğrencilerimiz bir dilekçe ile bize şikâyetlerini bildirsinler, biz gereğini yaparız. Artık üniversitelerimizde başörtüsü diye bir problem yok." dedi.

Başörtülü öğrencilerin başörtüsüzlere 'mahalle baskısı' yapacağı şeklindeki söylemlerin yersiz olduğunu kaydeden Özcan, "Bu asla gerçekleşmez. Aynı şekilde başı açık öğrenciler de başörtülülere baskı yapmaz. Ben buna kefilim. Bunu CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na da söyledim." diye konuştu.

18 yaşına gelmiş kızlara nasıl giyinmeleri gerektiğini söylemenin onur kırıcı olduğunu belirten YÖK Başkanı, şöyle konuştu: "Başörtüsü konusunda herkes uzlaşmacı bir noktaya geldi. Artık üniversitelerimizde bu sıkıntı konuşulmayacak."

HABERE YORUM KAT

1 Yorum