1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yine Danıştay Yetişti
Yine Danıştay Yetişti

Yine Danıştay Yetişti

Geçtiğimiz yıl Doğan Grubu’nu 4.8 milyar liralık teminat göstermekten hem de son günde kurtaran Danıştay, Doğan Holding’in vergi cezalarından birinin daha yürütmesini durdurdu.

30 Kasım 2010 Salı 02:26A+A-

1.4 milyar TL'lik cezanın ödenmesine ilişkin yerel mahkemenin tebliğini iptal eden Danıştay; imdadına yetiştiği Doğan Grubu'na adeta bayram ettirdi. Danıştay'ın usule ilişkin olan bu kararı; esastan görüşülmesi devam eden ilgili davadan nasıl bir karar çıkacağının ilk ipuçları oldu.

Danıştay, Doğan Holding'e bağlı ortaklıklardan D Yapı Reklamcılık ve Dağıtım A.Ş.'nin talebinin uygun bulunarak, şirkete daha önce bildirilen 1.4 milyar lira tutarındaki Vergi/Ceza İhbarnamesinin yürütmesinin durdurulduğunu açıkladı. Doğan Yayın Holding'in Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan özel durum açıklamasında, D Yapım Reklamcılık ve Dağıtım A.Ş'ye tebliğ edilen 1 milyar 369 milyon 56 bin 709 TL tutarındaki 2 No'lu Vergi/Ceza İhbarnamesi'ne dayanak teşkil eden, İstanbul 10. Vergi Mahkemesi kararının D Yapım Reklamcılık ve Dağıtım A.Ş. aleyhine sonuçlanan kısmına ilişkin olarak, D Yapım Reklamcılık ve Dağıtım A.Ş. tarafından yapılan yürütmenin durdurulması talebinin kabul edildiğine ilişkin Danıştay kararının, adı geçen bağlı ortaklık avukatlarınca teslim alındığının öğrenildiği belirtildi.

Doğan Holding'in, Danıştay kararından büyük mutluluk duyduğu, açıklamasındaki cümlelere de yansıdı. Açıklamada, "Gelinen bu aşamada, Danıştay'ın söz konusu kararı gereğince, D Yapım Reklamcılık ve Dağıtım A.Ş'ye tebliğ edilen 1 milyar 369 milyon 56 bin 709 TL tutarındaki 2 No'lu Vergi/Ceza İhbarnamesi'nin bu aşamada ödenmesi söz konusu olmayıp; davanın esastan görüşülmesine ise ayrıca devam edilecektir" denildi. Danıştay'ın yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararı 'oy birliği' ile alındığının ısrarla vurgulandığı açıklamada, şöyle denildi: "Türk Ticaret Kanunu'nun 411. ve devamı maddelerinde yer alan hükümler ile Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 17. maddesinin 4. fıkrasının -g- bendi hükmünün birlikte incelenip değerlendirilmesi sonucu 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 52. maddesinin yollamada bulunduğu 27. maddenin 2. fıkrasında öngörülen şartların gerçekleştiği anlaşıldığından, teminat aranmaksızın yürütmenin durdurulmasına oybirliği ile karar verildi."

Danıştay; geçtiğimiz yıl verdiği bir son dakika kararıyla Doğan Grubu'nu yüklü bir külfetten kurtarmıştı. Halkalı Vergi Dairesi'nin Doğan Grubu'nun 4.8 milyar liralık vergi cezası için istenen teminat gösterme süresi 9 Ekim 2009 tarihinde dolacaktı. Doğan Grubu avukatları tarafından "teminat isteminin durdurulması" amacıyla açılan dava, yerel mahkeme tarafından reddedilmişti. Doğan'ın tüm kozlarını oynadığı ve sıkıştığı bir dönemde imdadına yine Danıştay yetişti. Danıştay, teminat gösterme için verilen sürenin dolduğu 9 Ekim 2009 tarihinde Doğan Grubu lehine karar vererek "patron"u sevindirmişti.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT