1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yeryüzü Doktorları Takdir Topluyor
Yeryüzü Doktorları Takdir Topluyor

Yeryüzü Doktorları Takdir Topluyor

Suriye'deki savaşta yaralanan veya engelli kalanlara yardımcı olmak isteyen sağlık personelinin fedakarlıkları takdir topluyor.

14 Mart 2015 Cumartesi 15:47A+A-

Yeryüzü Doktorları gönüllüsü Doktor Kays Dairi (38), AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 6 aydır yaralılarla ilgilendiğini, Suriye'de sağlık hizmeti verdiği 3 yılda 4 kez saldırıya uğradığını söyledi.

15 yıl İngiltere'de tıp eğitimi aldığını ve savaş başlayınca ülke insanına yardımcı olabilmek için Suriye'ye döndüğünü anlatan Dairi, şunları söyledi:

"Ülkemde yaklaşık 3 yıl hizmet verebildim. Halep'te yaralıların tedavi gördüğü merkeze bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. O saldırıda sağ kulağımı kaybettim ve sol bacağımda doku kaybı oldu. 3 ay boyunca çeşitli ameliyatlar geçirdim. Tam düzeldim derken farklı zamanlarda 3 kez daha saldırıya maruz kaldım." 

Suriye'deki yaralıların ilaç yetersizliği nedeniyle hayatlarını kaybettiklerini belirten Dairi, şunları söyledi:

"Savaş hiç ara vermeden devam ediyor. En çok çocuk ve kadınlar ölüyor. Suriye'de bulunduğum sürede sayısız yaralı ve hastaya baktım. Fakat yetersiz sağlık evleri ve sağlık çalışanlarının azlığı nedeniyle insanlar zor günler geçiriyor. Yeryüzü Doktorları adına Reyhanlı'da sağlık çalışmalarıma devam ediyorum. Burada günde 25 hastayı muayene ediyorum. Ülkemin insanlarına her nerede olursa yardım elimi uzatmaya ömrünün sonuna kadar devam edeceğim."

Hastalara çocuk gibi bakıyor

Doktor Kays Dairi, Suriye'nin Hama kentinde saldırıya uğrayarak 2 bacağını ve bir kolunu kaybeden Tahir Kaçha'nın (20) her türlü ihtiyacını karşılıyor.

Hama'da savaş uçaklarının saldırısında 2 bacağı ve bir kolunu kaybeden Kaçha'ya her gün düzenli fizik tedavi uyguluyor. Dairi, Kaçha'ya el ve bacak protezlerini giydirerek yürüme egzersizlerini de yaptırıyor.

Özbekistanlı doktor

Yeryüzü Doktorları gönüllüsü Özbekistanlı Doktor Alishe Makhvemon (40), Suriyeli yaralılara hizmet edebilmek için Reyhanlı'ya geldiğini belirtti. 

Evli ve 2 çocuk sahibi Makhvemon da şunları kaydetti:

"5 aydır Reyhanlı'da Suriyeli yaralıları tedavi etmeye çalışıyorum. Onların feryadını görmezden gelemezdim. Günde 20 hastaya bakıyorum. Burada onlara faydalı olmaya geldim ve çok mutluyum. Suriye'deki savaşın bitmesini ve insanların kendi vatanlarına dönmelerini diliyorum."

HABERE YORUM KAT