1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yerleşimlere Karşılık Casus Pazarlığı
Yerleşimlere Karşılık Casus Pazarlığı

Yerleşimlere Karşılık Casus Pazarlığı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Washington'a kendileri için casusluk yaparken yakalanarak mahkûm edilen Jonathan Pollard'ın serbest bırakılması karşılığında Batı Şeria'da yeni Yahudi yerleşim birimi inşaatlarının dondurulması kararını uzatmayı te

22 Eylül 2010 Çarşamba 06:57A+A-

 İsrail medyası teklifin, ABD'ye "gizlice ve gayri resmi" olarak iletildiğini duyurdu.

İsrail hükümetinin işgal altında tuttuğu Filistin topraklarında yerleşim yerleri inşaatının durdurulmasını isteyen ABD'den buna karşılık İsrailli casusun serbest bırakılmasını istediği ortaya çıktı. İngiliz The Guardian gazetesinin önceki gün İsrail Ordu Radyosu'na dayandırdığı haberinde, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Washington'dan İsrail adına casusluk yaparken ABD'de yakalanarak mahkûm edilen Jonathan Pollard'ın serbest bırakılmasını talep ettiğini ve buna karşılık yerleşim yerleri inşaatının 3 ay süreyle dondurulması sözü verdiğini yazdı.

1987'de İsrail lehine casusluk yaptığı anlaşılan eski istihbarat uzmanı Pollard, ABD'de müebbet hapse çarptırılmıştı. İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrailli casusun serbest bırakılması için uzun süreden beri ABD'ye baskı yapıyordu. İsrail medyası Netanyahu'nun talebinin ABD'ye "gizlice ve gayri resmi" olarak iletildiğini duyururken, başbakanlıktan yapılan açıklamada konu ile ilgili bilgi sahibi olunmadığı belirtildi. Daha sonra ise açıklamanın asılsız olduğu iddia edildi. Batı Şeria'daki Yerleşimciler Konseyi Başkanı Danny Dayan, İsrailli casusun serbest bırakılmasına karşılık yerleşim yerleri inşaatının durdurulması teklifini kınadığını belirtti. Dayan, "Bu fikir, şantajın çirkin bir boyutundan başka bir şey değil. O zaman biz de Filistinli Hamas grubunun elinde esir olan İsrail askeri Gilad Şalit için Golan Tepeleri'nden mi vazgeçmeliyiz?" ifadesini kullandı.

'Batı Şeria'da yeni yerleşim birimi inşaatlarının dondurulması' yönündeki İsrail'in 10 aylık moratoryumu 26 Eylül'de dolmasına rağmen, İsrail, bu süreyi tekrar uzatmayacağını ısrarla vurguluyor. Aynı şekilde Filistin Yönetimi de Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te tek bir inşaatın yapılması durumunda barış masasından kalkacaklarını belirtiyor. Görüşmeleri başlatan Amerikan yönetimi ise tarafları masada tutabilmek için yoğun bir çaba sarf ediyor. Ancak Amerikan yönetiminden gelen umutsuz açıklamalar da barış görüşmelerinin kesileceğinin en güçlü delili olarak gösteriliyor. (Zaman)

HABERE YORUM KAT