1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yeni Zam: Benzin 4.5 Liraya Dayandı
Yeni Zam: Benzin 4.5 Liraya Dayandı

Yeni Zam: Benzin 4.5 Liraya Dayandı

TÜPRAŞ'ın rafineri çıkışına yaptığı zamla birlikte bugünden itibaren pompada 95 ve 97 oktan benzine 9 kuruş zam yapıldı. Böylece 95 oktan benzin 4.29 liraya, 97 oktan ise 4.4 liraya yükseldi.

03 Mayıs 2011 Salı 11:52A+A-

Uluslararası piyasalarda artan ham petrol fiyatları, benzin ve motorin zammını tetiklemeye devam ediyor.Geçen hafta cuma günü akaryakıtta yeni bir ayarlama yapması beklenen TÜPRAŞ, benzine bugünden geçerli olmak üzere 9 kuruş zam yaptı.

Zam sonrasında 95 oktan benzinin litresi 4 TL 29 kuruşa, 97 oktan benzinin litresi de 4 TL 40 kuruşa kadar çıktı. TÜPRAŞ, son olarak 19 Nisan'da 95 oktan benzinin litresine 6 kuruş, 97 oktan benzinin litresine de 9 kuruş zam yapmıştı. Sektör yetkilileri, zamlanan benzini, motorinin izleyeceğini bildirdi.

- Tüketiciler Birliği: Benzine 5 liraya çıkacak, hükümet müdahale etmeli

Akaryakıt firmaları, benzine 9 kuruş zam yaptı. Yapılan fiyat ayarlamasının ardından 95 Oktan kurşunsuz benzinin fiyatı 4,29 liraya yükseldi. Motorinde fiyat değişikliği olmadı.

Benzini 5 liraya çekmeye çalıştıklarını, arabaya binmenin lüks haline geldiğini söyleyen Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, "Borç yapılandırmasından devletin kasasına 36 ayda 50 milyar lira girecek. Akaryakıt üzerindeki ÖTV ve KDV'ye yapılan 20 kuruşluk kriz vergisi kaldırılsın borç yapılandırmadan gelecek para kullanılsın." önerisinde bulundu.

Petrol fiyatlarındaki küçük artışları zam olarak yansıtmayı ihmal etmeyen akaryakıt dağıtım şirketleri, benzinin 4,5 sınırına dayanmasına neden oldu. Araç sahipleri, bu sabahtan itibaren 95 Oktan kurşunsuz benzini 4,29 liraya almaya başladı. İzmir ve İstanbul'da 4,29 liraya satılan 1 litre benzin, Ankara'da 4,30 liraya satılıyor. Enerji piyasasının başıboş bırakılması sebebiyle sektörde kartel oluştuğunu kaydeden Kaya, bu nedenle vatandaşın akaryakıtı çok pahalıya kullanmak zorunda bırakıldığının altını çizdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)'nun fiyatları gözden geçirmesi gerektiğini ifade eden Kaya, "Varil olarak petrol kaç liraya gelip tüketiciye ne kadara sunuluyor. Rekabet Kurulu'nun, fiyat anlaşması olup olmadığını da mutlaka kontrol etmesi gerekiyor. Akaryakıtın 5 lirayı bulacağını öngörüyoruz. Akaryakıtı 5 liraya çekmeye çalışıyorlar." dedi.

ARABAYLA PİKNİĞE GİTMEK LÜKS OLDU

Hükümetin, ÖTV ve KDV'de son 2 kez yaptığı 20 kuruşluk zammı geri alması halinde 50 kuruş indirim olacağını aktaran Kaya, "En müsait zaman bu zaman. Borç yapılandırmasında 36 ayda kasaya 50 milyar lira girecek. Devlet bütçede ÖTV indiriminden kaybettiğini oradan karşılayabilir. Vatandaş borcunu ödemek için koşuyor. Devlet de fedakarlık yapmalı, vatandaşın rahat tüketim yapabileceği ortam özlüyoruz. Aracımızı alıp pikniğe gidebilelim istiyoruz." diye konuştu.

Deposunu dolduranların, her gün gelebilecek zamdan etkilenmemek için bunu yaptığını aktaran Kaya, 50 liralık benzinle pikniğe gitmenin lüks haline geldiğini aktardı.

(CİHAN)

HABERE YORUM KAT