1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yeni Yargıtay Başkanı Belli Oldu
Yeni Yargıtay Başkanı Belli Oldu

Yeni Yargıtay Başkanı Belli Oldu

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ve Danıştay Başkanı Mustafa Birden yaş haddinden emekli oldu... Yeni Yargıtay Başkanlığı için yapılan seçimlerde ilk turda başkan belli oldu.

02 Haziran 2011 Perşembe 12:27A+A-

Yüksek yargıda veda günüydü. Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ve Danıştay Başkanı Mustafa Birden yaş haddinden emekli oldu.

Yargıtay ve Danıştay'da iki ayrı tören vardı. Törenler Yargıtay ve Danıştay Başkanları için düzenlendi.

"EN ÖNEMLİ GÖREVİMİZ YARGI BAĞIMSIZLIĞI"

Yargıtay üyelerine tavsiye bulunmayı ihmal etmeyen Gerçeker, "Bizim en önemli görevimiz yargı bağımsızlığını sağlamaktır. Sizinde bunu koruyacağınızı inanıyorum" dedi. Mustafa Birden ise "Hayatım boyunca hukuka saygıyı ön plana aldım. Arkadaşlar bilir adaletten ayrılmamayı ön plana aldım" şeklinde konuştu.

Yeni Yargıtay Başkanı Belli Oldu

Yargıtay Başkanlığı için yapılan seçimlerde ilk turda başkan belli oldu. İlk tur oylamada 6. Daire Başkanı, Yargıtay Başkanlığı'na seçildi.

Yargıtay 6. Hukuk Dairesi Başkanı Nazım Kaynak, Hasan Gerçeker'in emekliye ayrılması üzerine gidilen başkanlık seçiminin ilk turunda aldığı 197 oyla Yargıtay Başkanlığı'na seçildi.

Yapılan seçimde 5. Ceza Dairesi Başkanı Ahmet Ceylani Tuğrul, 6. Hukuk Dairesi Başkanı Nazım Kaynak, 18. Hukuk Dairesi Başkanı Ali Selim, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından emekli olan Abdurrahman Yalçınkaya ile 8. Hukuk Dairesi Üyesi Selamet İlday Yargıtay Başkanı seçilebilmek için yarıştı.

Seçimde Nazım Kaynak 197, Ahmet Ceylani Tuğrul 75, Abdurrahman Yalçınkaya 40, Selamet İlday 35, Ali Selim ise 18 oy aldı. Seçimde 5 boş, 5 de geçersiz oy sayıldı.

Kaynak, Yargıtay Başkanlığı'nda yaş haddinden emekli olacağı 5 Mayıs 2012 tarihe kadar görev yapacak.

NAZIM KAYNAK KİMDİR?

1947 yılında Afşin'de doğdu. Kahramanmaraş Lisesini bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1970 yılında mezun oldu.

Elbistan Hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Kaynak, sırasıyla Tutak Hâkimliği, Göynük Hâkimliği ve Yerköy Hukuk Hâkimliği ile Yargıtay Hukuk Genel Kurulu Tetkik Hâkimliği görevlerinde bulundu.

1996 yılında Yargıtay Üyesi seçildi.

Yargıtay üyesi 08.12.2003 tarihinde 4954 Sayılı Türkiye Adalet Akademisi Kanunu'nun geçici 2/1 fıkra ve 12/a maddesi gereğince Akademi Genel Kurul üyeliğine seçilerek 08.12.2007 tarihine kadar 4 yıl süre ile görev yapmış ve 4954 Sayılı Kanunu'nun 12/a maddesine göre 03.12.2007 tarihinde tekrar seçilerek 09.12.2007 tarihinden itibaren 4 yıl süre ile Akademi Genel Kurul üyeliği yaptı.

Bugün yapılan seçimde Yargıtay Başkanlığı'na seçildi.

HABERE YORUM KAT