1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yeni Ses Kaydı ve Militan Hukukçular
Yeni Ses Kaydı ve Militan Hukukçular

Yeni Ses Kaydı ve Militan Hukukçular

Dailymotion.com'da çok ilginç bir video daha yayına konuldu. Aralarda ses kayıtlarına ilişkin, ses kayıtlarındaki kişilerin kimler olduğuna dair bilgiler yer alıyor.

02 Eylül 2010 Perşembe 16:49A+A-

Kayıtlarda HSYK Üyesi Ali Suat Ertosun olduğu iddia edilen kişi, YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan ile YARSAV Yönetim Kurulu Üyesi Fetih Sayın olduğu ileri sürülen kişilere şöyle diyor:

"Şimdi arkadaşlar, geçen sene bizden Ömer Bey ile biz, bu konuları konuştuk. (YARSAV eski başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu) Yani, yargıda yapabileceğimiz konular nelerse, bizlere bunları getirebilirsiniz…",

"bizden talepleriniz olursa. Geçen sene Ömer Bey güzel bir dosya hazırlamış, getirmişti",

"Onların bazıları oldu. Yani, benim şimdi kafamda bazı şeyler var. Yani, Akademide (Türkiye Adalet Akademisi) behamahal etkili olmak lazım".

SİCİLLERİ FEVKALADE AMA MİLİTAN BUNLAR

1. SES KAYDI

Bu şok videodaki 1. ses kaydındaki kişinin HSYK üyesi Ali Suat Ertosun olduğu ileri sürülüyor ve Ertosun'un çeşitli adliyelere, Yargıtay veDanıştayDaireleri'ne yaptığı propaganda ziyaretleri sırasında Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri ve özellikleErgenekonve benzeri davalarda görev yapan hakim ve savcılar hakkında konuştuğu kaydediliyor:

ALİ SUAT ERTOSUN: Siz anlayamazsınız bunları. Dosyalara bakarsanız bunlar çok başarılı.

Bunlar MİLİTAN, bir şey demiyorum. Bunlar okul notlarından, efendim dosyadaki açık sicilinden, terfilerinden falan anlayamazsınız. Hakikaten fevkalade.

Başsavcıların sicillerine baktık fevkalade.

Ama dediğim gibi, biraz soruşturunca, aha işte…

2. SES KAYDI

Videoda 2. ses kaydıyla ilgili ise "YARSAV Yönetim Kurulu Üyeleri ile HSYK üyesi Ali Suat Ertosun toplantı halinde" deniliyor.

2. ses kaydındaki kişilerin Ali Suat Ertosun, YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan ve YARSAV Yönetim Kurulu Üyesi Fetih Sayın olduğu ileri sürülüyor:

Ali Suat Ertosun : Şimdi arkadaşlar, geçen sene bizden Ömer Bey ile biz, bu konuları konuştuk. (YARSAV eski başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu) Yani, yargıda yapabileceğimiz konular nelerse, bizlere bunları getirebilirsiniz. Geçen sene mesela biz 6-7 tane karar aldık. O kararlarda Ömer Bey'in ve YARSAV'ın çok büyük katkıları var. Bizim en büyük eksikliğimiz, bunu söyleyeyim, bir altyapının olmaması. Bize eeee böyle araştırma geliştirme konularında bilgi verecek bir desteğin olmaması. Biz ayrılmadan buradan, bunları gerçekleştirebiliriz.

Emine Ülker Tarhan : Fiilen değil mi efendim.

Ali Suat Ertosun: Fiilen de olsa bunları gerçekleştirmemiz lazım. Ama bir yerden başlamak lazım. Yani bu o açıdan bizden talepleriniz olursa. Geçen sene Ömer Bey güzel bir dosya hazırlamış, getirmişti.

Fetih Sayın (YARSAV Yönetim Kurulu Üyesi) : Benim yakınen haberim var efendim, onu.

Ali Suat Ertosun: Onların bazıları oldu. Yani, benim şimdi kafamda bazı şeyler var. Yani, Akademide (Türkiye Adalet Akademisi) behamahal etkili olmak lazım.

3. SES KAYDI

3. ses kaydında ise Yargıtay 8. Ceza Dairesi Üyesi Hamdi Yaver Aktan olduğu iddia edilen kişi öve öve bitiremediğiGalatasarayÜniversitesi Hocası Doç Dr. Ümit Kocasakal'ı neden bu kadar sevdiğini açıklıyor.

Hamdi Yaver AKTAN: Bu İstanbul'daki Ümit KOCASAKAL

Avukat: Fevkalade. Çok iyi hem.

Hamdi Yaver AKTAN: Yav O, konuşması da iyi ya, miting konuşmacısı

Avukat: Berrak da konuşuyor, net de konuşuyor.

H. Yaver AKTAN: HALKIN KURTULUŞU'ndan geliyor O

Avukat: Haa. Sen söylemiştin onu. Berrak konuşuyor, net konuşuyor.

H. Yaver AKTAN: Cesaretli, çarpıcı lafları var.

Avukat: Güzel lafları var evet.

Hamdi Yaver AKTAN: Polemiği de iyi yapıyor.

Avukat: İyi çok iyi yapıyor.

Hamdi Yaver AKTAN: O tür adam gerekiyor. Polemik. Yaa birkaç hoca daha var da şeye çıkmıyorlar. Mesela İzmir'de Mustafa Ruhan ERDEM var. Çok parlak bir profesör. Olmuyor herhalde. Konuşmuyorlar ya işte. Ersan ŞEN biraz şey yapıyor (konuşuyor). Ama Ersen Şen'dense Ümit Kocasakal çok istikrarlı, çok cesaretli. Askerler de çok seviyor bildiğim kadarıyla.

4. SES KAYDI

4. ses kaydında da yine Hamdi Yaver Aktan olduğu iddia edilen kişi, Orgeneral Saldıray Berk'in avukatı olduğu ileri sürülen kişi ile bu sevgisinin kaynağını tekrar anlatıyor:

HAMDİ YAVER AKTAN: Bu Ümit Kocasakal, dün çok iyiydi, televizyonda, Süheyl Batum'lan

Avukat: Çok iyi anlatıyor.

HAMDİ YAVER AKTAN: Çok iyi. O, HALKIN KURTULUŞU'ndan geliyor.

Avukat: Hıı, sen söyledin. O kadar iyi anlatıyor ki

HAMDİ YAVER AKTAN: Çok güzel

Avukat: Çok güzel anlatıyor.

HAMDİ YAVER AKTAN: Bütün askerlerin gözdesi şimdi O çocuk.

Avukat: Çok iyi anlatıyor.

5. SES KAYDI

Ve 5. ses kaydı. Bu kayıttaki kişinin de yine Hamdi Yaver Aktan olduğu ileri sürülüyor. Bu kişi, SincanAğır Ceza MahkemesiHakimi Osman Kaçmaz tarafından Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL'ün yargılanabileceğine dair verilen karar dosyasının temyiz incelemesini yapan 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker'e dediğini yaptırabilmek için büyük çaba sarf ediyor.

Bu konuda kendisi gibi mütalaa verecek üniversite hocalarından mütalaa istiyor ve aleyhe görüşe sahip hocaları ise susturuyor. En büyük destekçisi ise yine Ümit Kocasakal:

HAMDİ YAVER AKTAN: Bunu şimdi Ersan'a anlattık, Ersan pek yanaşmadı. Şimdi bizim görüşümüze geldi. Sadece, ben dedim, Ümit Kocasakal'a dedim hayır, Köksal hocaya söyledim, (Köksal Bayraktar) Köksal Hoca "hayır ben böyle hiç düşünmedim" dedi. O zaman hocam, hiç demeç verme dedim. Nitekim 7-8 aydan bu yana bu konuda konuşmuyor.

Ümit Kocasakal, ben mütalaa yazarım dedi. İstanbul'a gidince 15-20 sayfa bir mütalaa yaz bana getir, dedim. Onu da heyete vereyim. Kurulu da elimize geçirelim şöyle, diye. Zaten Genel Kurul'a gelirse bu görüşü ileri süreceğim.

(Kaynak: Habervaktim)

HABERE YORUM KAT