1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yeni Meclis’in Gündeminde Neler Olacak?
Yeni Meclis’in Gündeminde Neler Olacak?

Yeni Meclis’in Gündeminde Neler Olacak?

12 Haziran seçimlerinin ardından oluşan Meclis; yeni anayasa, Cumhurbaşkanı Gül'ün görev süresi, Kürt sorunu, TSK İç Hizmet Kanunu gibi önemli dosyaları görüşecek.

14 Haziran 2011 Salı 09:35A+A-

Yeni Meclis'i birbirinden önemli ve tartışma çıkaracak, bir çok düzenleme bekliyor.  Milletvekilleri, yeni anayasa için terleyecek. Ayrıca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresi, Kürt Açılımı ve TSK'nın MSB'ye bağlanması gibi konular Genel Kurul'da tansiyonu yüksek günlerin habercisi...

Seçimlere en büyük vaad olarak "yeni anayasa" sloganıyla giden AK Parti Yönetimi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "yeni anayasaya varım; gerekirse Meclis'te kurulacak uzlaşma komisyonuna üye veririz" açıklamasıyla rahatladı. AK Parti Lideri ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da yeni dönemde CHP'yı köşeye sıkıştıracaklarının mesajını vermesi, önümüzdeki günlerin siyasi açıdan oldukça sıcak geçeceğinin habercisi.

TÜRKLÜK KAVGASI

AK Parti, sandalye sayısı 326'da kaldığı için, Anayasayı tek başına değiştirmeye yetmiyor, en az 4 milletvekilinin oy desteği gerekiyor. Bu nedenle öncelikle partiler arasında uzlaşma komisyonu kurulması bekleniyor. Geçen dönemde CHP üye vermediği için uzlaşma komisyonu oluşturulamamıştı. Yeni dönemde CHP'nin de üye vermesiyle partilerarası uzlaşma komisyonu kurulması bekleniyor. Fakat, BDP ile MHP'nin, anayasadaki vatandaşlık tanımı sebebiyle "Türklük" kavgasına tutuşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

KILIÇDAROĞLU ÇARK EDER Mİ?

Öte yandan Kılıçdaroğlu'nun "Genelkurmay'ı Milli Savunma Bakanlığı'na bağlayacağım" çıkışı da AK Parti'nin elini rahatlatacak. Fakat, oylarının yüzde 26'yı aşmaması sebebiyl e parti içi muhalefetin kendini göstermeye başladığı şu günlerde CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun, Atatürk ilkelerine bağlılık ve laiklik hassasiyeti yüksek "statükocu" muhaliflerinin eline koz vermemek için TSK'nın MSB'ye bağlanması görüşünden çark edebileceği kaydediliyor.

35'İNCİ MADDE DEĞİŞECEK Mİ ?

Yeni Meclis'te, darbelere dayanak oluşturduğu gerekçesiyle yıllardır tartışılan TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesinin de gündeme gelmesi bekleniyor. 12 Eylül 1980 darbesinin baş aktörü Kenan Evren de darbeye bu maddeyi dayanak göstermişti.

Başbakan Erdoğan da seçim öncesi televizyon konuşmalarında bu konuyla ilgili sorulara, "zamanı var" mealinde cevaplar vermişti. AK Parti'nin bu konuyla ilgili girişimi, Meclis'teki tansiyona göre zamanlayacağı kaydediliyor.

GÜL'ÜN KADERİ

24'üncü Dönem Parlamento'nun önündeki bir diğer önemli konu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresiyle ilgili karar olacak. 2007'de yapılan anayasa değişikliğine, "Bu düzenleme mevcut Cumhurbaşkanı'nı da kapsar" gibi bir ibare konulmadığı için Abdullah Gül'ün Çankaya Köşkü'ndeki görev süresi halen tartışma konusu. Bunu netleştirmek için ya insiyatifin Yüksek Seçim Kurulu'na bırakılması ya da yeni bir anayasa değişikliği yapılması gerekiyor.

ERDOĞAN RAHATLADI 2014'E KADAR DEVAM

Ancak AK Parti kulislerinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda ipi YSK'nın eline vermeyeceği ve Gül'ün görev süresini netleştiren bir düzenlemeyi Meclis'ten geçireceği kaydediliyor. AK Parti kaynakları, "Başbakanımız, yüzde 50 oy alarak, rahatladı ve gücünü gösterdi. Dolayısıyla kısa yoldan Çankaya Köşkü'ne çıkmayı düşünmez. 2014'e kadar yani Sayın Gül'ün 7 yıllık süresi dolana kadar Hükümet'in başında kalır ve sonra aday olur" görüşünde.

Öte yandan AK Parti yönetiminin kısa bir süre sonra Başkanlık Sistemi tartışması başlatması ve bu konuda anayasa değişikliği için zemin hazırlığına girişmesi bekleniyor.

Okan Haksever / Dünya Bülteni - Ankara

HABERE YORUM KAT