1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yeni İddia: "Asker Çantalarını PKK Bıraktı!"
Yeni İddia: Asker Çantalarını PKK Bıraktı!

Yeni İddia: "Asker Çantalarını PKK Bıraktı!"

Hakkâri 'deki bir minibüse yönelik mayınlı saldırıda 9 köylü öldü. Dinlemeye takılan KCK'lının telefon talimatından hareketle saldırıyı askere yüklemek isteyen PKK'nın olay yerine asker çantası bıraktığı iddia edildi.

17 Eylül 2010 Cuma 11:10A+A-

Hakkari'de dünkü 9 köylünün öldüğü katliamı kimin yaptığı tartışılıyor. PKK kaynakları saldırıyı PKK'nın üstlenmediğini ve bunun Ergenekon işi bir provokasyon olduğunu belirtmişlerdi. Olay yerinde bulunan askerî malzemeler de olayın faiileriyle ilgili kafaları karıştırmıştı. Ancak bugün de bir telefon görüşmesinden hareketle askerî malzemelerin PKK tarafından konulduğu ve acemi bir komplo hazırlandığı iddia edildi.

İşte gelişmeler:

Hakkâri'de taziyeden dönen köylüleri taşıyan minibüsün geçişi sırasında, uzaktan kumandayla mayın patlatıldı. Saldırıda 9 köylü öldü, biri bebek dört çocuk yaralandı. Olay yerinde TSK'ya ait patlayıcı düzenek bulduklarını öne süren köylüler, askerlerle tartıştı. Askerler havaya ateş açtı.

Hakkâri'ye 35 kilometre mesafedeki Geçitli köyünün çıkışında, dün 08.30 sıralarında meydana gelen saldırıyla ilgili ilerleyen saatlerde polis bir telefon görüşmesini kayıt altına aldı. Buna göre saldırı sonrası, KCK operasyonu kapsamında takip edilen bazı BDP'lilerin örgüt milislerini telefonla arayarak "Bırakılan asker çantasını ön plana çıkarın, provokasyonu sahiplenin!" talimatını verdiği iddia edildi. Telefon görüşmesi teknik takibi yapan Hakkâri Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından kayıt altına alındı. Olay şöyle gelişti: İçinde üçü çocuk 13 kişi bulunan, Aydın Erol yönetimindeki köy minibüsü, 15 kilometre mesafedeki Durankaya beldesine gitmek üzere yola çıktı. Köyden 4 kilometre uzaklıkta, minibüsün keskin virajda yavaşladığı sırada, yola yerleştirilen mayın uzaktan kumandayla patlatıldı. Hurda yığınına dönen araçtaki dokuz kişi hayatını kaybetti. Yaralanan ve durumu ağır olan dört kişi ise hemen hastanelere kaldırıldı. Yaralılar arasındaki 15 aylık bebek, hava ambulansı ile Malatya'ya gönderildi.

Patlamanın ardından olay yerine çok sayıda asker sevk edildi. Uzman ekipler, bölgede inceleme yaptı. İncelemede, yolun ortasına döşenen patlayıcının metrelerce uzayan kablo ile bağlandığı ve bu yolla patlatıldığı belirlendi. Bu sırada bir grup köylü, olay yerine yakın bir noktada asker çantaları bulunduğunu öne sürdü. Çantalardan birinde iki adet mayın, diğerinde ise dürbün ve kasatura vardı. Çantanın üzerinde yazan isim ise Hakkâri Dağ Komando Tugayı idi. Köylüler, patlayıcıların askerlere ait olduğunu, yine olay yerine yakın bir noktada üzerinde MKE yazısı bulunan havan mermisi ve çok sayıda G3 mermisi bulduklarını ifade ettiler. Ancak Hakkari Terörle Mücadele Şubesi'nin yaptığı teknik takipte olay yerinde bulunan 2 askeri çantanın bir provokasyon olduğu şeklindeki tespiti üzerinden minibüse mayınlı saldırıyı PKK timinin düzenlediği ve olay yerine daha önceden ele geçirdikleri iki askeri sırt çantasını bıraktıkları ifade edildi.

Öte yandan Hakkâri polisi saldırıyı organize eden 3 PKK militanının kimliğine ulaştığını açıkladı. İddiaya göre son Geçitli köyündeki son saldırıyı, daha önce Hakkari merkezde Aziz Tan isimli imamı şehit eden aynı grup gerçekleştirdi. Timin liderliğini ise Serhat kod adlı Ferhat A.'nın yaptığı belirtildi.

Yaklaşık 300 haneli Geçitli, halkının referandum boykotuna katıldığı, sandıklardan sadece 5 oy çıktığı belirtiliyor.

Tepede izleyen yedi kişi vardı

Zaman gazetesinde yer alan habere göre bazı köylüler, hâkim tepelerde yedi kişinin olayı izlediğini, fark edildiklerinde kaçtığını, komutanların telsizle helikopter istediğini ancak helikopter görmediklerini ifade ettiler.

Saldırıda yaşamını yitirenlerin isimleri ise şöyle: Aydın Erol (25) (sürücü), Enes Erol (22), Eşref Gür (30), Şirin Kurt (23), Abuzeyt İdem (40), Cane Dayan (50), Simeha Dayan (35), Zarife Çiftçi (25), Nurulluh Umut Çiftçi (3). Yaşamlarını yitirenlerin toprağa verilmesi için Geçitli köyünde hazırlıklar tamamlandı. 9 kişi için mezar yerleri iş makineleriyle kazıldı.

Mayınlar Rus yapımı

Valilik, olay yerine 50 metre mesafede iki adet sırt çantası içinde Rus yapımı iki antitank mayın ve havan içinde patlatma düzenekli C4 plastik patlayıcı bulunduğunu açıkladı.

HABERE YORUM KAT

8 Yorum