1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yeni Genelkurmay Başkanı Necdet Özel
Yeni Genelkurmay Başkanı Necdet Özel

Yeni Genelkurmay Başkanı Necdet Özel

Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının emekilik kararlarıyla, Jandarma Genel Komutanı Necdet Özel, beklenenden iki sene önce Genelkurmay Başkanlığı'na getirildi.

29 Temmuz 2011 Cuma 23:06A+A-

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile Kara Kuvvetleri Komutanı Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eşref Uğur Yiğit ve Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Aksay'ın emeklilik kararları; kuvvet komutanlarının görev sürelerinin zaten dolacak olması nedeniyle, olası bir Genelkurmay Başkanlığı krizini gündeme getirdi.

1-4 Ağustos tarihleri arasında yapılacak YAŞ'ta kuvvet komutanlıklarına atama yapılabilmesi için, ilk olarak, buralara isim öneren Genelkurmay Başkanlığı koltuğunun doldurulması gerekiyordu.

Ankara'daki yoğun görüşme trafiği sonunda, teamüller gereği aday olan tek isim Jandarma Genel Komutanı Necdet Özel Genelkurmay Başkanlığı'na atandı.

Koşanaer ile kuvvet komutanlarının emeklilik kararları sonrası, Orgeneral Necdet Özel Başbakan Erdoğan ile Başbakanlık'a 45 dakika süren bir görüşme yaptı.

Orgeneral Özel buradan Çankaya Köşkü'ne geçerken, Başbakan Erdoğan'ın da adresi Köşk oldu. Gül, Erdoğan ve Özel arasındaki görüşme sonrası Köşk'ün son konuğu Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala idi.

Ala'nın ayrılmasının ardından da beklenen açıklama geldi ve Özel'in önce Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ardından da Genelkurmay Başkanlığı'na atandığı duyuruldu. (NTV)

ÖZEL'İN ÖZGEÇMİŞİ

Orgeneral Necdet Özel; 1950 yılında Ankara’da doğdu. 1969 yılında Kara Harp Okulundan, 1970 yılında Piyade Okulundan mezun oldu. 1978 yılına kadar, Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanı olarak görev yapan Orgeneral ÖZEL, 1980 yılında Kara Harp Akademisinden mezun oldu.

Kurmay subay olarak sırasıyla; Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Karargâhında Harekât Plan Subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliğinde Şube Müdürlüğü ve Genel Sekreterlik, Kara Harp Okulu Kurmay Başkanlığı, 17’nci Piyade Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

Orgeneral Necdet Özel, 1995 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti ve bu rütbede 172’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı ile Kara Kuvvetleri İç Güvenlik Harekât Dairesi Başkanlığı yaptı ve 1999 yılında Tümgeneralliğe terfi etti.

Tümgeneral rütbesi ile 39’uncu Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı ile Kara Harp Akademisi Komutanlığı yapmış ve 2003 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir. Korgeneral rütbesi ile 7’nci Kolordu Komutanlığı ve K. K. Eğitim ve Doktrin Komutan Yardımcılığı yapmış ve 2007 yılında Orgeneralliğe terfi etti.

Orgeneral rütbesi ile 2007- 2008 yılları arasında Ege Ordusu Komutanlığı, 2008- 2010 yılları arasında da 2’nci Ordu Komutanlığı yaptı ve 4 Ağustos 2010 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı görevine atandı. TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, Kırgızistan Kahraman Madalyası, Romanya Askerî Yüksek Liyakat Madalyası ve Moğolistan Üstün Hizmet Madalyası sahibi olan Orgeneral Necdet Özel, Kamuran Özel ile evli ve bir çocuk babası.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum