1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yemin Tartışmaları Devam Ediyor!
Yemin Tartışmaları Devam Ediyor!

Yemin Tartışmaları Devam Ediyor!

BDP’li Şerafettin Elçi, Meclis’teki yemin töreninde 'kriz oluşturmak' istemediklerini söyledi. Elçi, yeminle ilgili buldukları formülü anlattı.

21 Haziran 2011 Salı 14:46A+A-

BDP listesinden Diyarbakır'dan bağımsız milletvekili olan Şerafettin Elçi, "Milletvekili yemini ırkçı, faşizan, Türk şoven anlayışıyla hazırlanmış. Gürültü patırtı çıkartma niyetimiz yok. Kürsüden o yemini okuruz. Ama bağlı kalmayız" dedi.

Vatan Gazetesi'nden Şebnem Hoşgör'ün haberine göre KCK davasından tutukluyken milletvekili seçilen arkadaşlarının serbest bırakılmamaları halinde TBMM'ye gelmeyeceklerini ve Meclis'i tanımayacaklarını ilan eden BDP destekli bağımsız milletvekilleri, yemin krizi çıkarmayacaklarını ancak edecekleri yemine bağlı kalmayacaklarını ifade ediyorlar.

Yemin törenine katılmaları halinde Anayasa'da yer alan milletvekili andını herhangi bir şekilde değiştirmeden aynen okuyup, yemin töreninde herhangi bir tartışmaya meydan vermeyeceklerini ifade eden bağımsızlardan, "Yemini ederiz, ama bizi bağlamaz" çıkışı geldi.

METNİ AYNEN OKUYACAĞIZ

BDP desteğiyle Diyarbakır'dan bağımsız milletvekili seçilen Şerafettin Elçi, dün seçim çalışmalarında kendisine destek olan ekibe Diyarbakır Yenişehir Belediyesi'nin piknik alanında yemek verdi. Elçi burada yaptığı konuşmada, "Parlamentoda edilecek yemini kabul etmemiz mümkün değil. Bu yemin faşizan bir anlayışla, sadece Türk şoven anlayışıyla hazırlanmış bir yemindir. Hiçbir zaman bu yemin bizim kabulleneceğimiz, benimseyeceğimiz, siyasi mücadele olarak bağlı kalacağımız bir yemin değil. Bunu herkes böyle bilsin. Anayasa'nın tamamını değiştirmek istediğimiz gibi bu yeminin de değişmesi için mücadele vereceğiz" dedi.

YEMİN EDENLER DE UYMUYOR

Diyarbakır'dan yaptığı bu açıklamayla ilgili VATAN'ın sorularını yanıtlayan Elçi, önümüzdeki hafta gerçekleşmesi beklenen yemin töreninde kürsüden Anayasa'daki metni aynen okuyacağını, metin dışına çıkmayacağını herhangi bir ekleme yapmayacağını söyledi. "Yemin metni neyse Anayasa'nın gereği neyse onun gereğini yerine getireceğiz. Bununla ilgili bir gürültü patırtı çıkartmaya niyetimiz yok" diyen Elçi, yeminin kendisini bağlamayacağı yönündeki görüşünü tekrar vurgularken, "Hiç kimse de bu metni savunamaz. Zaten hiç kimse bağlı değil ki o metne. CHP'liler yemin ediyor, Atatürk ilkelerinde devrimcilik yok mu? CHP'nin devrimciliği mi kaldı? Devletçilik var. CHP'liler devletçi mi? MHP ve AKP'liler için de aynı şey. O yemine kimse bağlı değil. Yemini edenlerin hiçbirisi o yeminin gereğini yerine getirmiyor" şeklinde konuştu.

SAKIK DA DESTEK VERDİ

BDP destekli Bağımsız Milletvekili Sırrı Sakık da Elçi'nin görüşlerine destek verdi. Yemin töreninde herhangi bir olay çıkartmayacaklarını vurgulayan Sakık, "1991'de de yeminin herkesi kucaklamadığını ırkçı bir yemin olduğunu söylemiştik. Halen bu görüşümüz devam ediyor. Dünya değişiyor Türkiye değişmiyor. Bizim verdiğimiz kavganın nedeni de bu çoğulculuk yok, içinde tek kimlik var. Sorunlarımızı çözmeyen bu işte. Toplumun her kesimini kucaklayacak bir toplumsal sözleşme niteliğinde Anayasa değişsin diyoruz" dedi.

Sezgin: "DYP'deyken etmişti şimdi ne değişti?"

TBMM eski başkanlarından İsmet Sezgin ise Şerafettin Elçi'nin "yemin bizi bağlamaz" çıkışıyla ilgili şunları söyledi: "Şerafettin Elçi Bey DYP Milletvekili olarak bu yemini yaptılar. Bu yemin çerçevesinde görevlerini ifa ettiler. O tarihten bu yana ne geçti ki bu yeminin gereğini yapmayacağım diyebiliyor. Yemine uymayacağım demeyi yakıştıramadım."

Çağlayan'dan Tepki

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, BDP destekli bağımsız milletvekillerinin "yemin ederiz ama bağlı kalmayız" açıklamalarına tepki gösterdi. Çağlayan "Yemin ederken kimse tek ayağını havaya kaldırmayacaktır. Ne demek yemin ederim ama sadık kalmam" diye konuştu.

İŞTE SÖZ KONUSU YEMİN

Yemin metni 1961 Anayasası'nda şöyleydi: "Devletin bağımsızlığını, vatanın ve milletin bütünlüğünü koruyacağıma; milletin kayıtsız şartsız egemenliğine, demokratik ve laik cumhuriyet ilkelerine bağlı kalacağıma ve halkın mutluluğu için çalışacağıma namusum üzerine söz veririm."

1982 Anayasa'sıyla, milletvekilinin yemin metninde kapsamlı değişiklik yapıldı. Yemin metnine "Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalma", "Anayasa'ya sadakatten ayrılmama" ve "Büyük Türk Milleti önünde" ifadeleri 82 Anayasası ile konuldu.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum