1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemenli Muhaliflerden Yetki Devrine Evet
Yemenli Muhaliflerden Yetki Devrine Evet

Yemenli Muhaliflerden Yetki Devrine Evet

Yemen muhalefeti, Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in tedavi görmek üzere Suudi Arabistan'a gitmesi ardından cumhurbaşkanı yardımcısına yetki devrini onayladıklarını açıkladı.

06 Haziran 2011 Pazartesi 18:26A+A-

Ana muhalefet koalisyonu aksi takdirde, geçici hükümet oluşturulması çağrısında bulunacaklarını kaydetti.

Başkan yardımcısı Abd-Rabbu Mansur Hadi, Salih'in görevlerini vekaleten üstlenmişti.

Ancak Salih'in gelecekte ülkeye dönüp dönmeyeceği yolundaki belirsizlik sürüyor.

Cuma günü, cumhurbaşkanlığı sarayına gerçekleştirilen bir saldırıda yaralanan Salih, cumartesi tedavi amacıyla Suudi Arabistan'a gitmişti.

Suudi yetkililer, Salih'in Pazar günü göğüs ve boynundan iki ameliyat olduğu, ameliyatların başarılı geçtiğini açıkladı.

Açıklamayı teyit eden Yemenli yetkililer, Salih'in ülkeye döneceğini söyledi, ancak uzmanlar bu konuda şüpheli olduklarını dile getiriyor.

Yemen'in Enformasyon Bakan yardımcısı Abdül el-Cenadi, Salih'in ülkeye döneceğini vurguladı, "Salih'in sağlığı yerinde. Bir gün iktidarı bırakabilir ancak bu anayasal bir şekilde olmalı" dedi.

BBC'nin Orta Doğu muhabiri Jon Leyne ise, Salih Yemen'e dönmek istese bile, Suudi Arabistan'ın buna izin vermemesi ihtimalinin yüksek olduğunu aktarıyor.

Salih'in Suudi Arabistan'da iki hafta kalacağı, bu sürenin ilk haftasını iyileşmek, ikinci haftasını ise toplantılar için kullanacağı yönünde haberler de var.

Ali Abdullah Salih'in ülkeden gidişi, binlerce kişi tarafından sokaklarda kutlanmıştı.

33 yıldır iktidarda bulunan Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih, aylardır süren protestolara rağmen görevini bırakmaya yanaşmıyordu.

BBC

HABERE YORUM KAT