1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemen'deki Operasyonun Bilançosu Açıklandı
Yemen'deki Operasyonun Bilançosu Açıklandı

Yemen'deki Operasyonun Bilançosu Açıklandı

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon uçaklarının Hacce'deki kampa düzenlediği saldırının bilançosu açıklandı.

31 Mart 2015 Salı 03:59A+A-

Yemen'de Suudi Arabistan öncülüğünde başlatılan "Kararlılık Fırtınası" operasyonuna katılan uçakların, Hacce kentindeki bir kampa düzenlediği saldırıda 40 kişinin öldüğü, 250'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

Husilerin kontrolündeki Savunma Bakanlığı, bugün Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon uçakları tarafından Hacce ilindeki 4 bin nüfuslu el-Mazrak mülteci kampına düzenlenen saldırının bilançosunu açıkladı.

Bakanlığa ait "26 Eylül" adlı sitede yer alan açıklamada, "Suudi Arabistan savaş uçakları, Hacce vilayetine bağlı Harad ilçesinde yer alan el-Mezrak bölgesindeki 4 bin nüfuslu kampı bombaladı. Saldırıda aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 40'tan fazla kişi öldü, 250'den fazla kişi yaralandı" denildi.

Ensarullah Hareketine (Husiler) ait El-Mesire kanalı, koalisyona ait uçakların Mezrak bölgesinde bir kampı bombaladığını, saldırıda onlarca kişinin öldüğünü ve yaralandığını duyurmuştu.

Mezrak bölgesindeki mülteci kampında, devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih döneminde hükümet güçleri ve Husiler arasındaki çatışmalar nedeniyle Sada kentinden göçen aileler barınıyor.

Siyasi krizin yaşandığı Yemen'de Husilerin başkent Sana'nın yanı sıra bazı kentleri ele geçirmesi sonrasında Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Aden'i "geçici merkez" ilan etmiş ve bazı ülkeler de diplomatik temsilciliklerini burada sürdüreceği yönündeki açıklamalarda bulunmuştu.

Bu gelişmelerden sonra Husilerin, Aden'e doğru harekete geçip, kentteki bazı stratejik noktaların denetimini ele geçirmesi üzerine Hadi yönetiminin üst düzey yetkililerinin Arap Birliği ve uluslararası topluma, acil askeri müdahale çağrısının ardından Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, Husilere yönelik hava harekatı başlatmıştı.

Operasyona, Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden oluşan Körfez ülkelerinin yanı sıra Fas, Sudan, Ürdün ve Mısır da katılıyor.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum