1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemen'de Salih Gitti; Oğlu Direniyor
Yemende Salih Gitti; Oğlu Direniyor

Yemen'de Salih Gitti; Oğlu Direniyor

Geçtiğimiz hafta sarayına yönelik saldırıda yaralanan ve Suudi Arabistan'da tedavi olan Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in oğlu ve yeğenleri, Salih rejiminin devamı için direniyor.

11 Haziran 2011 Cumartesi 09:17A+A-

Cumhuriyet Muhafızları ve Özel Birlikler'in başındaki Salih'in oğlu Ahmet Ali Abdullah, Sana sokaklarında kontrolü sağlamaya çalışıyor. Devlet Başkan Yardımcısı Abdrabbu Mansur Hadi'nin, muhaliflerle sağladığı geçici ateşkesin, oğul Salih'in operasyonlarından dolayı her an sona erebileceği ve ülkenin daha sert çatışmalara maruz kalabileceği belirtiliyor.

El Kaide mensuplarınca ele geçirildiği öne sürülen Zencibar ve aşiretlerin kontrolündeki Taiz şehrini geri almak için karşı saldırıya geçen Ahmet liderliğindeki hükümet güçlerinin geçici başarılar elde ettiği, ancak ülkedeki kaotik ortamın daha uzun süre devam edemeyeceği ifade ediliyor.

Ahmet'in babasının sarayında operasyonları yürütürken, sarayda bulunması gereken Devlet Başkan Yardımcısı Hadi'nin ise evinden görev yapmaya çalıştığı, bu durumun da ülkede fiili liderliğin artık Ahmet'e geçtiği şeklinde yorumlanıyor.

33 yıl boyunca liderliğini korumayı başaran Salih, önemli görevlere çocukları ve yakın akrabalarını getirdi. Ordunun önemli birimlerinin başında Salih'in yeğenleri Tarık, Yahya ve Ammar bulunuyor. Salih'in üvey kardeşi ise ülkenin hava kuvvetlerinin başında.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT