1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemen'de Husi Şiddeti Sürüyor
Yemen'de Husi Şiddeti Sürüyor

Yemen'de Husi Şiddeti Sürüyor

Yemen'in ed-Dali ve Hudeyde kentlerinde çıkan şiddet olaylarında 38 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

30 Mart 2015 Pazartesi 23:34A+A-

Hastane kaynaklarından alınan bilgiye göre, Husi Ensarullah hareketi yanlısı 33. Zırhlı Tugay birlikleri, ülkenin güneyindeki ed-Dali vilayetine girdikten sonra kent ve civarındaki köyleri yoğun top atışına tuttu. Saldırıda çocukların da aralarında bulunduğu 10 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.

Bölgeden çekilmeyen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Komiteleri ve kabileleri bastırmaya çalışan 33. Zırhlı Tugay'a ait birliklerin çatışmalarında 7'si Halk Komitelerinden 27 kişi yaşamını yitirdi.

33. Zırhlı Tugay birliklerinin 2 gündür top atışlarıyla destek verdiği Husi Ensarullah hareketi militanlarının bu sabah Dali kentine sızdığı dile getirildi. Dali, Husiler için ülkenin güneyindeki vilayetlere doğru ilerlemede önem taşıyor.

Hudeyde'de Husi karşıtı gösterilere silahlı müdahale

Öte yandan görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Husi Ensarullah hareketi militanlarının, ülkenin batısındaki sahil kenti Hudeyde il merkezindeki bazı caddelerde düzenlenen Husi karşıtı gösterilere müdahalesinde 1 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

Husilerin kenti terk etmesini isteyen eylemcilerin, kentin çeşitli caddelerinde gösteriler düzenlediği aktarıldı.

Siyasi krizin yaşandığı Yemen'de Husilerin başkent Sana'nın yanı sıra bazı kentleri ele geçirmesi sonrasında Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Aden'i "geçici merkez" ilan etmiş ve bazı ülkeler de diplomatik temsilciliklerini burada sürdüreceği yönündeki açıklamalarda bulunmuştu.

Bu gelişmelerden sonra Husilerin, Aden'e doğru harekete geçip, kentteki bazı stratejik noktaların denetimini ele geçirmesi üzerine Hadi yönetiminin üst düzey yetkililerinin Arap Birliği ve uluslararası topluma, acil askeri müdahale çağrısının ardından Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, Husilere yönelik hava harekatı başlatmıştı.

Operasyona, Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden oluşan Körfez ülkelerinin yanı sıra Fas, Sudan, Ürdün ve Mısır da katılıyor.

Öte yandan, Husilerin kontrolündeki Savunma Bakanlığının yaptığı açıklamada, Yemen'de Suudi Arabistan öncülüğünde başlatılan "Kararlılık Fırtınası" operasyonuna katılan uçakların, Hacce kentindeki bir kampa düzenlediği saldırıda 40 kişinin öldüğü, 250'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

"Limanlar tamamen abluka altına alındı"

Bu arada, Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen'e başlatılan "Kararlılık Fırtınası" Operasyonu Sözcüsü Tuğgeneral Ahmed Asiri, koalisyon güçlerine bağlı deniz kuvvetlerinin, limanları tamamen abluka altına aldığını, insan ve silah kaçakçılığı denetimine başladığını belirtti. 

AA

HABERE YORUM KAT