1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemen'de Husi Karşıtı Yeni Oluşum
Yemen'de Husi Karşıtı Yeni Oluşum

Yemen'de Husi Karşıtı Yeni Oluşum

Yemen'de Şubat'ta başkenti Sana'daki yönetime el koyan Husilere karşı siyasi taraflar yeni bir blok oluşturdu. Blok Husilerin darbesinden bu yana kurulan en geniş oluşum.

14 Mart 2015 Cumartesi 22:52A+A-

Yemen’de Husi karşıtı siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları tek çatı altında birleşti. Farklı görüşlere sahip gruplar “Kurtuluş için Ulusal Blok” adında bir koalisyon kurdu. Sana’da, farklı taraflar, ‘devleti kurtarmak ve siyasi kazanımlar elde etmek için şiddete karşı çıkmak’ amacıyla bir araya geldiğini belirtti.

Yeni oluşumun deklare edildiği konferansa yedi parti katılırken bunların arasında Müslüman Kardeşler çizgisinde olan İslah partisi, istifa eden hükümette yer alan Nasiri Halk Birlik Partisi, Selefi  Reşad Partisi ve İnşa ve Adalet Partisi var. Yeni oluşumun başkanı olarak parlamenter Abdülaziz Cebbari seçildi.

Al Jazeera Yemen Muhabiri Selam Hindavi, bu adımın Cumhurbaşkanı Abdrabbu Mansur Hadi’nin meşruiyetini pekiştirmeye yönelik olduğunu söyledi. Hindavi, yeni oluşumun ülkede yürütülecek her hangi bir diyalog görüşmenin “Ulusal Diyalog” kararlarına dayalı ve Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi’nin ortaya koyduğu girişimin çerçevesinde olması gerektiğinin altına çizdiğini aktardı.

HABERE YORUM KAT