1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemen'de Hükümet Güçleri Sokotra'yı Teslim Alıyor
Yemen'de Hükümet Güçleri Sokotra'yı Teslim Alıyor

Yemen'de Hükümet Güçleri Sokotra'yı Teslim Alıyor

​​​​​​​Yemen hükümeti ile Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap koalisyonundan ortak bir kuvvet, güvenliği sağlamak üzere Sokotra'nın merkezi Hadibu kentini teslim almaya başladı.

02 Mayıs 2020 Cumartesi 21:06A+A-

Sokotra Valisi Enformasyon Sekreteri Muhammed Abdullah el-Sokotri, "Sokotra'da askeri gerginliği sona erdirme" anlaşması gereği Yemen hükümeti ve koalisyon güçlerinden ortak bir gücün kentin güvenliği için görevlerine başladığını söyledi. 

Teslim işleminin Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) desteklediği Güney Geçiş Konseyi'ne (GGK) bağlı silahlı milislerle Yemen hükümetine bağlı askeri güçlerin çatışmalar sonrası bulundukları yerden çekilmesiyle eş zamanlı başladığı belirtildi.

BAE destekli GGK kuvvetlerinin sözde özerklik ilanı sonrasında güneydeki diğer illerde olduğu gibi Sokotra ilinde de gerginlik yaşanmıştı.

Güney Geçiş Konseyinin sözde özerklik ilanı

GGK, 26 Nisan'da Yemen'in güneyinde sözde özerklik ilan etmişti.

Bunun üzerine Yemen Dışişleri Bakanı Muhammed el-Hadrami, Twitter hesabından bir açıklama yaparak, GGK'nin duyurduğu özerklik ilanının geçen ağustos ayında başlayan silahlı isyanın devamı niteliğinde olduğunu ifade etmişti.

Hadrami ayrıca söz konusu özerklik ilanını, hükümet ile GGK arasında imzalanan Riyad Anlaşması'ndan tamamen çekilme ve anlaşmayı reddetme olarak kabul ettiklerini belirtmişti.

Geçici başkent Aden'de tüm kontrol BAE'nin desteklediği GGK'nin elinde bulunuyor.

AA

HABERE YORUM KAT