1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemen'de de Karşıt Görüşlüler Sokakta
Yemende de Karşıt Görüşlüler Sokakta

Yemen'de de Karşıt Görüşlüler Sokakta

Mısır’da yaşananların benzeri Yemen'de de yaşanıyor. On binlerce muhalif sokaklara dökülürken iktidar yanlısı gruplar da sokağa indi.

03 Şubat 2011 Perşembe 12:15A+A-

Değişim isteyen muhalif gruplar ile iktidar yanlısı gruplar Yemen'de de karşı karşıya geldiler. Yemen'in başkenti Sana'da, muhalefet yanlısı on binlerce kişi reform talebiyle bir araya geldi. Aynı meydanda yönetime destek veren göstericiler de toplandı.

Yemen'in başkenti Sana'da, iktidar ve muhalefet yanlıları gösteriler düzenliyor. Bölgedeki AFP muhabiri, kentin bir bölümünde muhalefet yanlısı on binlerce kişinin demokratik reform talebiyle bir araya geldiğini, yaklaşık yüz metre ilerde yönetime destek veren göstericilerin toplandığını belirtti.

Her iki gösterinin sakin bir ortamda sürdüğü kaydedildi. Muhalefet yanlısı göstericiler "Halk rejim değişikliği istiyor!" şeklinde sloganlar atarken, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih yandaşlarınınsa "Yıkıma hayır, tahrike hayır!" yazılı pankartlar taşıdıkları belirtildi.

Yemen'de 30 yıldır devlet başkanı olan Ali Abdullah Salih, Tunus ve Mısır'daki gelişmelerden sonra parlamento, Şura Konseyi ve ordu mensuplarına yaptığı konuşmada, 2013'te devlet başkanlığına aday olmayacağını ve yönetimi oğluna bırakmayacağını bildirmişti. Salih ayrıca, muhalefetten planlanan protesto gösterilerini ve yürüyüşleri iptal etmesini istemişti.

HABERE YORUM KAT