1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemen Polisi, Muhalefet Kampını Bastı: 2 Ölü
Yemen Polisi, Muhalefet Kampını Bastı: 2 Ölü

Yemen Polisi, Muhalefet Kampını Bastı: 2 Ölü

Yönetime karşı başlatılan protesto gösterilerinin artarak devam ettiği Yemen'de polisin başkent Sana'da binlerce muhalifin bulunduğu kampa saldırması sonucu iki kişinin öldüğü bildirildi.

13 Mart 2011 Pazar 06:40A+A-

Ölenlerden birinin 12 yaşında olduğu açıklandı. Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in 32 yıllık iktidarını bırakmasını isteyen muhalif grupların bulunduğu kampa dün sabah yapılan baskında yüzlerce kişi de yaralandı. İçişleri Bakanlığı ise göstericilerin polise ateş açtığını iddia ederek 161 polisin yaralandığını açıkladı.

Görgü tanıkları, yüzlerce polisin sopa, bıçak ve göz yaşartıcı gaz kullanarak protestocuların haftalardır bulunduğu alanı bastığını ifade etti. Çatışmalar gün boyunca aralıklarla devam etti. Haftalardır devam eden çatışmalarda 30 kişi hayatını kaybetti. Aden ve Taiz gibi şehirlerde de Salih muhalifleri ve yanlıları arasındaki çatışmalar devam ederken ABD bölgedeki önemli muhaliflerinden Yemen liderine yakın durmaya devam ediyor. Beyaz Saray terörle mücadele danışmanı John Brennan, muhalefetin Salih'in diyalog çağrısına olumlu cevap vermesi gerektiğini söyledi.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT