1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemen Muhalefeti 'Geçici Konsey' Kuruyor
Yemen Muhalefeti Geçici Konsey Kuruyor

Yemen Muhalefeti 'Geçici Konsey' Kuruyor

Yemen'de muhalefet geçici konsey kurmaya hazırlanırken; aşiretler hükümet binalarını ele geçirmek için harekete geçti.

02 Haziran 2011 Perşembe 12:33A+A-

Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in 30 yılı aşan iktidarına karşı gösterilerin sürdüğü Yemen, muhalefet 'geçiş hükümeti' için harekete geçti.

Ez Zaman Gazetesi'nin haberine göre, muhalefeti geçiş komisyonu kurmak için harekete geçti.

Gazetenin haberine göre, Yemen'de siyasi partiler, aşiret liderleri, gençlik hareketleri, Salih'ten ayrılan askerler önümüzdeki günlerde geçiş konseyinin önümüzdeki günlerde kurulacağını açıkladı.

TAİZ'DE ŞİDDETLİ ÇATIŞMA: EN AZ 15 ÖLÜ

Yemen'in güneyindeki Taiz kentinde, güvenlik güçleri ve silahlı muhalifler arasında çatışma çıktı.

Görgü tanıkları, çatışmaların başkent Sana'nın 270 kilometre güneyindeki başkanlık sarayı yakınında çıktığını belirtti.

Bu arada, başkentin yaklaşık 15 kilometre kuzeyinde bir kontrol noktasında, aşiret lideri Şeyh Sadık El Ahmar'a destek amacıyla Sana'ya gelen binlerce silahlı aşiret üyesi ve güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 15 kişinin öldüğü bildirildi.

AŞİRET ÜYELERİ SANAA YOLUNDA

Şark'ul Ewsat Gazetesi'nin haberine göre,  Salih ve el Ahmar aşiret güçleri arasındaki çatışmalar devam ederken; muhalefet bütün hükümet binalarını ele geçirmek için hazırlık yapıyor.

Yemen'de binlerce aşiret üyesinin başkent Sanaa'ya gelmekte olduğu bildirildi.

Aşiret kaynakları, silahlı aşiret üyelerinin aşiret lideri Şeyh Sadık El Ahmar'a destek için Sanaa'ya geldiğini belirtti.

Sanaa'nın yaklaşık 15 kilometre kuzeyinde aşiret üyeleri ve güvenlik güçleri arasında bir kontrol noktasında çatışma çıktığı da bildirildi. Çatışmalarda ölen olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Başkent, 3 gündür Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in koltuğunu bırakması için gösteriler yapanlara destek veren Ahmar yandaşları ve güvenlik güçleri arasındaki çatışmalara sahne oluyor.

SANAA'DA ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Başkent Sana'nın kuzeyinde rejim karşıtlarının yanında yer alan Ahmar aşireti mensupları ile güvenlik güçlerinin çatışmasında en az 40 kişi öldü. Bu arada birçok patlamanın duyulduğu kentte, protestocuların saldırısına hedef olan içişleri bakanlığı binası ise büyük zarar gördü.

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi ülkelerin arabuluculuk girişimlerine rağmen muhalefetle uzlaşamayan Salih koltuğundan vazgeçmezken, Yemen bir iç savaşa doğru sürükleniyor. Başkentte Salih aleyhtarı protestocuların dayandığı devlet başkanlığı sarayını dünden beri zırhlı araçlar koruyor.

Kaynak: Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT