1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yazarımız Kenan Alpay Beraat Etti
Yazarımız Kenan Alpay Beraat Etti

Yazarımız Kenan Alpay Beraat Etti

Haksöz’de Balyoz Darbe Planı’nı eleştiren bir yazıdan dolayı yargılanan Kenan Alpay, bugün görülen davada beraat etti.

05 Kasım 2010 Cuma 14:06A+A-

Balyoz Darbe Planı'nı kritik eden bir yazı dolayısıyla "Adli Yargılamayı Etkilemeye Teşebbüs" isnadıyla yargılanan Haksöz Dergisi Yazı İşleri Müdürü Kenan Alpay, Fatih 2. Asliye Ceza Mahkemesinde bu sabah görülen davada beraat etti.

Dava hâkimi söz konusu yazıyı düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirerek Alpay hakkında beraat kararı verdi. Mahkemede Alpay'ın avukatlığını Mustafa Doğan İnal yaptı.

 

Dava Neden Açılmıştı?

Haksöz Dergisi'nin Mart 2010 sayısında "Meğer Harp Planları Oyun, Balyoz da Oyuncak Değilmiş!" başlıklı yazı Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine önce Fatih Cumhuriyet Savcılığınca soruşturmaya, akabinde de Fatih 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin açtığı davaya konu olmuştu. TCK'nın 288/1 ve 53/1-2. Maddesine istinaden "Adli Yargılamayı Etkilemeye Teşebbüs" suçlaması ile Haksöz Dergisi Yazı İşleri Müdürü Kenan Alpay aleyhinde dava açılmıştı. Savcılık, söz konusu yazı ile "haber verme ve düşünce özgürlüğü sınırının aşıldığı, gizlilik kararı bulunan soruşturmanın ihlali, orgeneraller Çetin Doğan, İbrahim Fırtına, Özden Örnek ve 49 TSK mensubunun masumiyet karinesini ihlal edildiği" iddiasında bulunmuştu.

Balyoz Darbe Planı

Balyoz Darbe Planı Org. Çetin Doğan liderliğinde 1. Ordu Komutanlığında onlarca general ve yüzün üzerinde üst rütbeli subayın katılımı ile kayıt altına alınmış kapsamlı bir darbe planı olarak tüm resmi yazışmalarıyla birlikte deşifre edildi. Darbe planının ses kayıtları dahi televizyonlara, internet sitelerine düştü. Cuntanın elemanlarının önemli bir kısmı tutuklandılarsa da bir kısmı şaibeli bir biçimde salıverildi. İşte bu süreçte cuntacılar ile yargı mensupları adeta darbe karşıtlarına karşı bir dayanışma sergiliyorlar. Darbecilerin, katillerin değil darbe mağdurlarının, maktullerin yargılanmasını iş edinmiş bir yargı mekanizması Türkiye'de yabancısı olmadığımız bir durum.

HAKSÖZ-HABER

HABERE YORUM KAT

6 Yorum