1. HABERLER

  2. HABER

  3. YAŞ’zedeye Dilekçe Eziyeti
YAŞ’zedeye Dilekçe Eziyeti

YAŞ’zedeye Dilekçe Eziyeti

Yapılan yasal düzenlemenin ardından haklarının iadesi için Milli Savunma Bakanlığı’na başvuran YAŞ’zedelerin dilekçe sıkıntısı yaşadığı bildirildi.

29 Mart 2011 Salı 00:22A+A-

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden 'irticai faaliyet' ya da 'disiplinsizlik' iddiasını öne sürerek ve yargılama yapmadan görevden uzaklaştırılan yüzlerce asker, 40 yıl sonra kanunlarda yapılan yeni düzenlemelerin ardından haklarının iadesi için başvuruda bulunmaya başladı. 12 Mart 1971 tarihinden sonra yargı yoluna kapalı idari işlemler veya YAŞ kararları ile TSK'dan ilişiği kesilenlerle ilgili anayasa değişikliği kapsamında hazırlanan uyum yasaları, Cumhurbaşkanı tarafından imzalanarak yürürlüğe girmişti. Bu kapsamda özlük hakları için müracaat edenlerin, başvuru dilekçesinde "kamu kurumlarında çalışmak isteyip istemediğini" belirtmesi gerekiyor. Söz konusu işlem için verilen süre 60 gün. Müracaat evrakları, posta yoluyla Milli Savunma Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı'na gönderilebiliyor. 22 Mart'ta başlayan başvurular 22 Mayıs 2011 tarihinde sona erecek. YAŞ mağdurları tarafından kurulan Adaleti Savunanlar Derneği, müracaatta bulunacak subay ve astsubaylar için Milli Savunma ve İçişleri Bakanlıklarına gönderilecek dilekçeleri hazırlayarak mağdurlara yardımcı oluyor. Özlük haklarının iadesine yönelik talebin yer aldığı dilekçeler 'emekli olmak isteyenler' ve 'intibakları yapılıp kamu kurumlarında çalışmak isteyenler' şeklinde düzenlendi. Hazırlanan dilekçeler posta yoluyla da bakanlıklara gönderiliyor.

Ankara'ya gidip dilekçelerini elden teslim etmek isteyen YAŞ mağdurlarının garip bir uygulamayla karşılaştıkları bildirildi. Yıllarca YAŞ'zede mağduru olan askerler, Milli Savunma Bakanlığı'nda karşılaştıkları muameleden şikayet ediyor. Dilekçesini elden teslim etmek için Türkiye'nin muhtelif illerinden Ankara'ya giden mağdurlar, Milli Savunma Bakanlığı'nın belirlediği 30 dakikalık sürede (11.00 - 11.15 ve 15.00 - 15.15) sıra kendilerine gelmeyince geceyi Ankara'da geçirmek zorunda kalıyor. Gelen Evrak biriminde belirlenen 30 dakikalık sürede yaklaşık 2 bin mağdurdan günde kaç kişinin dilekçesinin kayıt altına alınarak başvurusunun kabul edildiği ise merak ediliyor. Milli Savunma Bakanlığı'nın 30 dakikalık kısıtlı süre tanımasına karşın, YAŞ'zedelerin başvurduğu bir başka kurum olan İçişleri Bakanlığı'nın ise 08.30- 15.30 arasında dilekçeleri kabul ettiği öğrenildi. Jandarma Genel Komutanlığı mensubu olup YAŞ kararıyla askeriyeden ilişiği kesilenler, jandarmanın bağlı bulunduğu İçişleri Bakanlığı Gelen Evrak bölümüne 6 saat boyunca başvurusunu yapabiliyor.

ÜSAME KARAKIŞ / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT