1. HABERLER

  2. HABER

  3. YAŞ’ta Yer Alacak 10 Generalden 3’ü Sanık
YAŞ’ta Yer Alacak 10 Generalden 3’ü Sanık

YAŞ’ta Yer Alacak 10 Generalden 3’ü Sanık

Kurulda 10 general arasında yer alan Saldıray Berk ve Hüseyin Nusret Taşdeler, askerlerin ihracı, terfisi ve tayini konusunda oy kullanabiliyor.

31 Temmuz 2011 Pazar 09:42A+A-

 Yüksek Askeri Şûra’nın yarın başlayacak toplantısına Ergenekon Terör Örgütü davasının sanığı Orgeneral Saldıray Berk ve İnternet Andıcı iddianamesinde hakkında yakalama kararı talep edilen Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler de katılacak!

YAŞ toplantısının gündemini, başta personel, eğitim, disiplin konuları olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri’nin planlı faaliyetleri oluşturuyor.

Kurulda 10 general arasında yer alan Saldıray Berk ve Hüseyin Nusret Taşdeler, askerlerin ihracı, terfisi ve tayini konusunda oy kullanabiliyor. Balyoz Darbe Planı davası kapsamında Hasdal Askeri Cezaevi’nde bulunan Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı ise mazeret bildirerek toplantıya katılmayacak.

ERGENEKON SANIĞI, YAŞ TOPLANTISINDA!

Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Ergenekon Terör Örgütü’nün Erzincan yapılanmasına yönelik hazırlanan iddianamenin ilk sırasında bulunuyor.

Saldıray Berk, iddianamede; ‘Ergenekon üyesi olmak, tehdit, resmî belgede sahtecilik, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek’le suçlanıyor.

TAŞDELER’İN YAKALANMASI TALEP EDİLDİ

AK Parti Hükümeti hakkında kara propaganda yapmak amacıyla Genelkurmay Karargâhı'nda kurulduğu öne sürülen internet siteleriyle ilgili yürütülen İnternet Andıcı iddianamesinde, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler hakkında yakalama kararı çıkarılması isteniyor.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi; Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız’ın, aralarında Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler’in de bulunduğu 21 sanık hakkında yakalama emri çıkarılması yönündeki talebini önümüzdeki günlerde değerlendirecek.

İddianamede; Taşdeler hakkında, TCK'nın 312. maddesine göre, ''cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. İddianamede; Taşdeler’in, bu suçlamanın yanı sıra, ''terör örgütü yöneticisi olmak'' suçundan 15 ile 22,5 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılması istendi.

YAŞ TOPLANTISINA KATILAN İSİMLER:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz
Kara Kuvvetleri Komutanı Necdet Özel –
GENELKURMAY BAŞKAN VEKİLİ)
1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu
2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük
3. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman
Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler – SAVCI YAKALANMASINI TALEP ETTİ
Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Saldıray Berk – ERGENEKON SANIĞI
Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Aslan Güner
Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu
Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel
Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı – BALYOZ’DAN TUTUKLANDI

KENAN KIRAN / YENİ AKİT 

HABERE YORUM KAT