1. HABERLER

  2. HABER

  3. YAŞ'ta Terfi Operasyonu
YAŞta Terfi Operasyonu

YAŞ'ta Terfi Operasyonu

Askerî savcılığın, 'Kaos Planı'ndan sadece Dursun Çiçek'i sorumlu tutması ve Ergenekon'un Erzincan ayağındaki dosyada adı geçen TSK personelini 'mağdur' olarak göstermesi, soru işaretlerine yol açtı.

14 Temmuz 2010 Çarşamba 11:26A+A-

Bazı şaibeli isimlerin YAŞ'ta terfi ettirilmeye çalışıldığı ileri sürülüyor. Yapılan yorumlardan bazıları şöyle:

Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi: Anlıyoruz ki Dursun Çiçek, komuta kademesi tarafından korunmuş ve belgeler onların bilgisi dahilinde hazırlanmıştır. Şimdi ise Çiçek yalnız bırakılmak isteniyor. Plandan komutanların haberinin olmaması mümkün değil.

Emekli Yarbay Tevfik Diker: İddianamede bütün suçlar Çiçek'in üzerine yıkılıyor. Böylece ismi darbecilikle anılan şaibeli subaylar aklanarak, YAŞ'ta terfi almalarının önü açılacak. Birkaç generali kurtarmak için Çiçek'i susuz bırakıp kurumaya mahkûm ettiler.

Emekli Binbaşı Mustafa Hacımustafaoğulları: Çiçek, zaten içeride olduğu için terfi alamayacak. Hiç olmazsa diğerleri terfi alsın diye bütün suçlar ona kaldı. Günah keçisi ilan edildi. Saldıray Berk, İlhan Cihaner ve diğer asıl büyük sorumluların kurtarılması için bu operasyon yapılıyor.

Askeri savcılığın, Dursun Çiçek'le ilgili hazırladığı iddianame, tartışmaları da beraberinde getirdi. İddianamede 'Kaos Planı'nın gerçek olduğu aktarılıyor ancak tek sorumlu olarak Dursun Çiçek gösteriliyor. Ergenekon'un Erzincan ayağındaki dosyada adı geçen diğer bütün TSK personeli ise tam anlamıyla aklanıyor. Emekli Yarbay Tevfik Diker, Dursun Çiçek'in başta Erzincan bölgesinde Ergenekon adına faaliyette bulunmakla suçlanan 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk olmak üzere ismi şaibeli olan birçok üst düzey subayı aklamak için feda edildiğini söylüyor. Hakkında suçlama olan subayların terfi alamayacağını hatırlatan Diker, şöyle devam ediyor: "İddianamede bütün suçlar Çiçek'in üzerine yıkılıyor. Böylece ismi darbecilikle anılan şaibeli subaylar aklanarak, YAŞ'ta terfi almalarının önü açılacak. Birkaç generali kurtarmak için Çiçek'i susuz bırakıp, kurumaya mahkum ettiler." TSK'da her şeyin hiyerarşiye dayalı bir şekilde geliştiğini ifade eden Diker, Çiçek'in eylem planını hazırlarken üstlerinin habersiz kalmasının imkansız olacağını vurguluyor.

Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi ise olayların emir komuta ilişkisi içinde hazırlandığını söylüyor. Çiçek'in Genelkurmay Başkanı Başbuğ tarafından korunduğuna dikkat çeken Tanrıverdi, "Buradan anlıyoruz ki Dursun Çiçek komuta kademesi tarafından korunmuş ve belgeler onların bilgisi dahilinde hazırlanmıştır. Şimdi ise Çiçek yalnız bırakılmak isteniyor." diyor. Gelişmelere bir bütün olarak bakıldığında eylem planının Karargâh'ta hazırlandığını belirten Tanrıverdi, plandan komutanların haberinin olmamasının mümkün olmayacağını sözlerine ekliyor.

KURTARMA OPERASYONU UYGULANIYOR

Emekli Binbaşı Mustafa Hacımustafaoğulları da gelişmelerin tamamından TSK'nın sorumlu olduğunu söylüyor. TSK'nın üst düzey komuta kademesinde yer alanların kendilerini YAŞ öncesi korumak için Çiçek'i kurban verdiklerini söylüyor: "Çiçek, zaten içeride olduğu için terfi alamayacak. Hiç olmazsa diğerleri terfi alsın diye bütün suçlar ona kaldı. Günah keçisi ilan edildi. Kullanıldı. Böyle bir operasyona alet oldu. Saldıray Berk, İlhan Cihaner ve diğer asıl büyük sorumluların kurtarılması için bu operasyon yapılıyor. Ancak şimdi 'Pandora'nın kutusu' açıldı. Ne İlker Başbuğ ne de diğer komutanlar kurtulabilir. Bugün hesabı sorulamazsa ileride sorulur."

Kurmay Binbaşı Kemal Şahin de iddianameyi yetersiz buluyor. 'Kirli tezgâh' planından Genelkurmay Başkanı başta olmak üzere kademe komutasındakilerin bilgisinin olduğunun altını çiziyor. Genelkurmay'ın kendisini korumaya çalıştığını söyleyen Şahin, "Planın tamamından o komutanların haberlerinin olmadığını söylemek, gerçeklerin üstünü örtmektir. Bu girişimin asıl amacı Çiçek'i kurtarmaktır." şeklinde konuşuyor.

'İrticayla Mücadele Eylem Planı' soruşturması kapsamında aralarında Genelkurmay 2. Başkanı Hasan Iğsız, Genelkurmay Hukuk Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu ve Korgeneral Mehmet Eröz'ün adı da gündeme gelmişti.

(Tanju Özkaya / Zaman)

HABERE YORUM KAT

2 Yorum