1. HABERLER

  2. HABER

  3. YAŞ'ta Belirsizlik Sürüyor
YAŞta Belirsizlik Sürüyor

YAŞ'ta Belirsizlik Sürüyor

Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanacak isimlerin belirlenmesi konusunda yaşanılan kriz hâlâ aşılamadı.

08 Ağustos 2010 Pazar 05:20A+A-

Önceki gece Başbakanlık Resmi Konutu'nda gerçekleşen Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ arasındaki görüşme sonrasında da atama çıkmadı. Görüşme talebinin Başbuğ'dan gelmesi, kulislerde 'asker kanadı Kara Kuvvetleri için yeni bir isim önerdi' değerlendirmelerine neden oldu.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na getirilmesi beklenen Atila Işık'ın sürpriz emeklilik kararı da hesapları altüst etti. 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız'ın bu göreve atanmasına kesin bir dille karşı çıkan Erdoğan'ın, Kara Kuvvetleri için Işık'ı düşündüğü belirtiliyordu. Hükümet kanadı şimdi Genelkurmay Başkanı'ndan yeni bir isim önermesini bekliyor. Öte yandan Başbakan Erdoğan günü Isparta ve Antalya'daki referandum mitinglerinde geçirirken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise İstanbul'daydı.

Atila Işık'ın emekliliğini istemesiyle ilgili kulislerde önemli bilgiler dolaşıyor. Bazı gazetelere yansıyan yorumlarda, Işık Paşa'nın arkadaşı Hasan Iğsız'ı düşünerek, 'onurlu' bir duruş sergileyip emekliliğini istediği bilgileri yer alıyor. Işık'ın 'fırsattan istifade' Kara Kuvvetleri Komutanı olmak istemediği savunuluyor. Fakat Zaman'a konuşan emekli bir subay, "Başbakan Erdoğan'ın, Hasan Iğsız'ı Kara Kuvvetleri Komutanı yapmayacağı YAŞ toplantısından günler önce biliniyordu. Işık Paşa gerçekten arkadaşı Iğsız'ı düşünseydi, YAŞ kararları açıklanmadan emekliliğini isterdi. Fakat bunca gelişmeden sonra emeklilik başvurusu yapması, üzerinde baskı olduğunu gösteriyor." ifadelerini kullandı. Kulislerde ayrıca, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un Iğsız'ın Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanması konusundaki ısrarının altında farklı sebeplerin yattığı dile getiriliyor. İddiaya göre, Başbuğ, Işık Koşaner'den sonra Genelkurmay Başkanı olması beklenen Necdet Özel'in önünü kesmek istiyor. Böylece, Genelkurmay 2. Başkanı ve hükümetin soğuk baktığı Aslan Güner'e Genelkurmay Başkanlığı'nın yolunun açılması öngörülüyor.

ZAMAN

 

HABERE YORUM KAT