1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Yasin Aktay: Şırnak Eskisinden Daha İyi Bir Şehir Olacak
Yasin Aktay: Şırnak Eskisinden Daha İyi Bir Şehir Olacak

Yasin Aktay: Şırnak Eskisinden Daha İyi Bir Şehir Olacak

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay, “Şırnak’ta sokağa çıkma yasağı bittiğinde inşallah bir sene içerisinde kimse evsiz kalmayacak. Şırnak eskisinden daha iyi bir şehir olacak.” dedi.

31 Ekim 2016 Pazartesi 19:56A+A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, aralarında milletvekillerinin de bulunduğu heyetle Şırnak’ın Cizre ilçesine geldi.

Aktay, partisinin ilçe teşkilatıyla yaptığı toplantının ardından yaptığı açıklamada, PKK’nın bir an önce silah bırakması gerektiğini belirterek, PKK’lıların silahlarını bırakmadıkları sürece yapılacak ve konuşulacak bir şey olmadığını ifade etti.

AA’da yer alan habere göre, artık PKK’lıların anladığı dilden konuşulacağını vurgulayan Aktay, “Biz onlara çözüm sürecinde bir şans vermiştik, verdiğimiz şansı kötü kullandılar. Bunu devletin bir acziyeti olarak gördüler. Devletin buraları terk edeceğini, bu halk üzerinde bir egemenlik kurabileceklerini vehim ettiler. Devletin bunları onlara bırakmayacağını anlamadılar.” diye konuştu.

“Kürtler Daha İyi Bir Hayata Kavuştukça Bunlar Çıldırıyor”

“Uyguladıkları terör eylemleri kendi iradeleri ile gelişen eylemler değildir, sâdece Türkiye’ye yapılan saldırılardaki maşa görevini yürütüyorlar. Devlet bu eylemlerine göz yumacak değil. Ateş olsalar cürümleri kadar yer yakarlar.” diyen Aktay, şöyle devam etti:

“Aslında anlamaları için çok fırsatları oldu, 2 buçuk yıl boyunca akıllarını başlarına almaları için büyük fırsatlar içeriyordu. Eğer şu an Kürtlere karşı zerre kadar saygıları varsa Kürtlerin hayatlarını zorlaştıran bu terör eylemlerine son verirler. İşin normaline razı olurlar, işin normali de siyasettir ve bu ülkenin silahlardan arınması gerekliliğidir. Bizim Kürtlerle bir kavgamızın olmadığını herkes bilsin ve görsün. Biz Kürtlerin meselelerini çözdükçe, biz Kürtlerle kaynaştıkça, terörün daha da azdığını görüyoruz. Kürtler daha iyi bir hayata kavuştukça bunlar çıldırıyor çünkü bunların beslenecekleri bir zemin kalmıyor. Ha bire meselenin çözülmediğini söylüyorlar. Biz de meseleyi çözdüğümüzü söylüyoruz. Ama biz çözdük, artık kimse Kürtleri asimile edemiyor, kimse ötekileştirmiyor, Kürtçe yasak değil.”

“Tuzaklar Temizleniyor”

Şırnak’ta yasağın en kısa sürede kalkacağı müjdesini veren Aktay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ama yasağın kalmaması için bazı kriterler var. Hâlâ bombalar temizleniyor, terörün yaptığı, koyduğu o alçakça tuzaklar temizleniyor. Onlar istiyor ki masum insanlar gitsin mayına bassın, ölsün. Sonra onların siyâsî uzantıları da kalkacak, dünyaya başka meseleler anlatacak, başka hikâyeler anlatacak. Diyecekler ki ‘Türkiye halkına katliam yapıyor, sivil insanları öldürüyor.’ Bizim de derdimiz tek bir vatandaşımızın burnu kanamasın, tek bir sivil ölmesin. Tabî ki tek bir askerimiz, polisimiz de şehit olmasın istiyoruz. Sokağa çıkma yasağının bir an önce kalkmasının ölçüsü mayınlanmış yerlerin tamamen temizlenmesidir, ölçü budur.”

“Evi Yıkılmış Herkes Evine Kavuşacak”

Şırnak için imar çalışmalarının büyük bir hızla devam ettiğini anlatan Aktay, “Şırnak’ta sokağa çıkma yasağı bittiğinde inşallah bir sene içerisinde kimse evsiz kalmayacak. Evi yıkılmış herkes evine kavuşacak. Şırnak eskisinden daha iyi bir şehir olacak. 15 Temmuz’da bir şerden nasıl hayırlı bir sonuç çıkmışsa bu şerden de inşallah hayırlı bir sonuç çıkacak. Biz yaşamaya, yaşatmaya, ihya etmeye çalışıyoruz ama terör örgütü tam tersi yıkmaya, öldürmeye, talan etmeye çalışıyor. Onların amacı Kürtlerin yaşamını iyileştirmek değil bilakis onların hayatını mahvetmek.” değerlendirmesinde bulundu.

Aktay, daha sonra kent merkezine geçerek, burada bir otelde partisinin il teşkilatıyla bir toplantı yaptı.

HABERE YORUM KAT