1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Yasaya Rağmen Zorbalık
Yasaya Rağmen Zorbalık

Yasaya Rağmen Zorbalık

Başörtüsü ile derslere girmeyi yasaklayan bir kanun maddesi bulunmamasına ve YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın, başörtülülerin serbestçe üniversitelere girmesi yönündeki talimatına rağmen, örtü zulmü sürüyor.

16 Şubat 2011 Çarşamba 02:58A+A-

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde, YÖK'ün yayınladığı genelgeye rağmen başörtülüler derslere alınmamaya devam ediyor. Yasakçı fakülte yönetiminin tavrı nedeniyle birinci sınıf öğrencisi Ü.Ö., başörtülü olduğu gerekçesiyle sene başından beri derslere alınmadı. Dün fakülte önünde çeşitli sivil toplum kuruluşu üyeleri genç kıza destek vermek için bir araya geldi. Fakülteye girmek isteyen genç kıza özel güvenlik görevlileri başörtülü öğrencileri almadıklarını söyleyerek, "Biz bize verilen görevi yerine getiriyoruz" dedi. Genç kızın fakülteye alınmaması ile ilgili tutanak tutuldu.

Uygulamaya tepki gösteren sivil toplum örgütleri temsilcileri, özel güvenlik görevlilerinin sadece kimlik kontrolü görevi olduğunu dile getirerek öğrenciyi fakülteye almamanın suç olduğunu dile getirdiler. Ü.Ö.'nün avukatı İsmail Aydos, "Evladımız herkes gibi eğitim hakkını kullanmak istiyor. İnancı gereği örtünerek derse girmek istiyor. Bundan daha tabi ne olabilir" dedi. Aydos, üniversite yetkililerine hitaben; "Ne yazık ki ekmeğiyle büyüdükleri millete husumet göstermektedirler. Buradan hepsini kınıyorum" diye konuştu.

SÜLEYMAN KARTAL / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT

1 Yorum