1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yasakta Israrcı Olanlara Üç Yıla Kadar Hapis
Yasakta Israrcı Olanlara Üç Yıla Kadar Hapis

Yasakta Israrcı Olanlara Üç Yıla Kadar Hapis

Yıllardır uygulanan başörtüsü yasağı zulmüne karşı, YÖK’ün bir genelgeyle uygulamanın hukuksuz olduğunu bildirmesi, kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.

06 Ekim 2010 Çarşamba 11:05A+A-

YÖK Başkanı Özcan, önceki gün yaptığı açıklama ile "Karar emsaldir, uygulanacak" derken, hukukçular YÖK'ün açıklamasını "Açıklama gerçekte olan bir durumun ilgili kurumlara hatırlatılması" şeklinde değerlendirerek, öğrencileri örtülü olduğu için üniversite kapısından geri çeviren ve derslere almayan ya da çıkartanların suç işleyeceğini vurguladılar.

YASAKÇILARA BİR YILDAN ÜÇ YILA KADAR HAPİS

Adalet Gönüllüleri Derneği Genel Başkanı Avukat Emre Yurtalan, "Eğitim ve öğretimin engellenmesi TCK 112. maddede açıktır. Maddeye göre öğrencileri örtülü olduğu gerekçesiyle üniversitelere almayan ya da dersten çıkartanlar hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur" diye konuştu.

Hukukçular Birliği Vakfı Genel Başkanı Sinan Kılıçkaya da, keyfi uygulamanın YÖK ile tamamen sonlandırıldığını vurgulayarak, "Söz konusu genelgeye ve açıklamalara rağmen öğretim görevlileri ya da kapı görevlileri yasakta direnirse, öğrenciler derhal olay yerine kolluk kuvvetlerini çağırmalıdırlar. Kolluk kuvvetleri tarafından tutulan tutanakla birlikte öğrenciler, cumhuriyet savcılarına ve YÖK'e direk şikâyette bulunmalıdırlar. Savcılık TCK'nın 112. maddesi gereği suçu işleyen öğretim görevlisi ya da kapı görevlisi hakkında inceleme başlatacaktır. YÖK ise söz konusu şikâyeti dikkate alarak kendi içinde soruşturma başlatacaktır" dedi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum