1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Yasakçılar Yine İş Başında
Yasakçılar Yine İş Başında

Yasakçılar Yine İş Başında

Öğrencilere kayıt olmak için geldikleri okullarının kapısında ‘Ya başörtüsü ya kayıt’ denilirken, Malatya İnönü Üniversitesi, yasağı bir adım daha ileri götürdü. Üniversite internet sitesinde ‘kayıt için gereken belgeler’ kısmında öğrencilerden ‘başı ve b

02 Eylül 2010 Perşembe 03:51A+A-

Kayıtlarla birlikte başörtüsü zulmü de başladı. Öğrencilere kayıt olmak için geldikleri okullarının kapısında 'Ya başörtüsü ya kayıt' denilirken, Malatya İnönü Üniversitesi, yasağı bir adım daha ileri götürdü. Üniversite, internet sitesinde 'kayıt için gereken belgeler' kısmında öğrencilerden 'başı ve boynu açık' fotoğraf istedi. İnönü Üniversitesi'ne kayıt yaptıracak başörtülü öğrencilerin, başı açık ibaresi yanında bir de boynu açık olacak şartını görünce moralleri bozuldu.

GÖRENLERİ ŞAŞKINA ÇEVİREN TALEP

Üniversite tarafından hazırlanan kayıt broşüründe "12 adet 4,5 x 6 cm ebadında fotoğraf (Fotoğraflar son altı ay içinde, önden, başı ve boynu açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde olmalıdır.)" maddesi görenleri şaşkına çevirirken, Eğitim-Bir-Sen hukuk mücadelesi başlatmak için harekete geçti.

GÜNDOĞDU: TOPLUM MÜHENDİSLİĞİNİN YENİ VERSİYONUNU KINIYORUZ

Ergenekon davası kapsamında gözaltına alınan İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof.Dr. Fatih Hilmioğlu'ndan görevi devralan Prof.Dr. Cemil Çelik'e tepki gösteren Memur-Sen Konfederasyonu ve Eğitim-Bir- Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, " 'Boynuz kulağı geçiyor' dedirtmek için yeni çağdışı uygulamalar mı sergileniyor? Üniversitede rektör değişimi ile özgürlüklerin genişleyeceğini düşünürken, yasakların ileri götürüldüğünü görmek eğitim camiasını rahatsız etmiştir. Toplum mühendisliğinin yeni versiyonunu kınıyoruz. Her türlü kirli dönemlerde bile böyle bir talep ile karşılaşmadık. Bunun bir mantıklı açıklaması ya da mazereti olamaz. Rektör bu yanlışlıktan derhal dönmelidir. Gençleri daha okula kayıt yaptırırken strese sokmak kimsenin hakkı değildir" dedi.

REKTÖR YANLIŞTAN DÖNMEZSE HUKUK MÜCADELESİ BAŞLATILACAK

Konunun takipçisi olacaklarını ve gerektiği takdirde hukuki mücadele başlatacaklarını vurgulayan Gündoğdu, "Burada bir işgüzarlık mı var yoksa başka bir arayış mı, sonuna kadar gidip ortaya çıkaracağız. Herkesin daha fazla demokrasi istediği bir dönemde böyle bir uygulamanın hayata geçirilmesi manidardır. Referanduma sayılı günler kaldı. Kadınlara pozitif ayrımcılık anayasa güvencesi altına alınmak üzere ama üniversite yasakçılık ve ayrımcılıkta ısrarlı gözüküyor. Bu yol yanlış. Bu yanlışı düzelttirmek için üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz" diye konuştu.

ASLAN DEĞİRMENCİ / VAKİT

HABERE YORUM KAT

2 Yorum