1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yasakçılar Darwinci Çıktı
Yasakçılar Darwinci Çıktı

Yasakçılar Darwinci Çıktı

Bir grup öğretim üyesinin destek verdiği ve malum medyanın “Akademisyenler Türbana Karşı” şeklinde duyurduğu “Türbana Hayır İmza Kampanyası”nı Evrim Teorisi’ni savunan Üniversite Konseyleri Derneği’nin organize ettiği ortaya çıktı.

20 Ekim 2010 Çarşamba 04:19A+A-

 

Yasakta ısrar eden akademisyenler, üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılmasına karşı imza kampanyası başlattı. Kampanyaya Üniversite Konseyleri Derneği öncülük ediyor. İmza kampanyasına ilk imzayı atan Prof. Dr. Nurettin Abacıoğlu Başkanlığındaki bu dernek, evrim çalışmaları ile biliniyor. "Evrim Sürüyor Çalışma Grubu" oluşturan dernek, mart ayından bu yana üniversite üniversite dolaşarak evrim ve Darwin'i anlatıyor. Dernek mart ayından bu yana 7 ayrı üniversite ve özel liseye "Evrimi Anlatıyoruz" gezisi düzenledi. Dernek, bastığı bir dergiden Darwin'in resmini çıkardığı iddiası üzerine TÜBİTAK'ı protesto etmesiyle de gündeme gelmişti.

"YARATILIŞ GÖRÜŞÜ MÜFREDATTAN ÇIKARILSIN"

Dernek daha önce de, Milli Eğitim Bakanlığı'na fen dersleri müfredatından "yaratılış görüşünün çıkarılması yönünde bir dilekçe" verdi. MEB'e verilen dilekçenin ardından 60 günlük sürenin dolmasıyla Üniversite Konseyleri Derneği kararın iptali için Ankara'da İdari Mahkeme'ye dava açtı.

KİMLER DESTEKLİYOR?

"Kabullenmiyoruz" adı altında başlatılan başörtüsü karşıtı imza kampanyasına destek veren akademisyenler arasında Evrim Teorisi'ni savunan isimler öne çıkıyor. Listede laikçi söylemleri ile bilinen, ulusalcı ve Atatürkçü Düşünce Derneği mensubu akademisyenler de bulunuyor.

Kampanyaya ilişkin açıklamada, "Türban meselesi bir kılık kıyafet meselesi değildir" görüşü savunuluyor ve AK Parti iktidarına karşı direnecekleri vurgulanıyor.

FURKAN ALTINOK / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT