1. HABERLER

  2. HABER

  3. YAŞ Mağdurlarının Umudu Başbakanlık
YAŞ Mağdurlarının Umudu Başbakanlık

YAŞ Mağdurlarının Umudu Başbakanlık

Milli Savunma Bakanlığı Hukuk Müşavirliği'nin, Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) kararıyla ordudan ihraç edilen askerlerin itiraz dilekçelerine olumsuz cevap vermesi, YAŞ mağdurlarını harekete geçirdi.

13 Aralık 2010 Pazartesi 00:32A+A-

Bakanlıktan umduklarını bulamayan askerler, toplu halde Başbakanlık'a müracaat edecek. Başvuru dilekçelerine, bakanlıktan gelen ret yazısı da eklenecek. Bunun yanında Askerî Yüksek İdare Mahkemesi'nin (AYİM) de Savunma Bakanlığı gibi itiraz dilekçelerini reddedeceğini düşünen eski askerler, mahkeme kararını vermeden önce hükümetin uyum yasalarını çıkarmasını istiyor.

Referandumla yapılan anayasa değişikliğinden sonra YAŞ kararlarına yargı yolu açılmıştı. Ancak bu değişikliğin nasıl uygulanacağına dair uyum yasaları çıkarılmadı. Referandumdan sonra binin üzerinde YAŞ mağduru, AYİM ile Milli Savunma Bakanlığı'na itiraz etti. Ancak bakanlığın hukuk müşavirliği, söz konusu askerlerin anayasa değişikliğinden önce orduyla ilişiklerinin kesildikleri gerekçesiyle herhangi bir işlem yapılamayacağı cevabını verdi. YAŞ kararlarıyla ordudan uzaklaştırılan askerlerin bir araya gelerek kurdukları Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Genel Başkan Yardımcısı eski Binbaşı Mustafa Hacımustafaoğlu, bakanlığın itirazlarını reddetmesi üzerine bir üst makam olan Başbakanlık'a başvuracaklarını söylüyor. Son birkaç gündür itiraz edenlerin önemli bir bölümüne ret cevabı geldiğini ifade eden eski asker, "Bakanlık bize dilekçeleri gönderdikçe biz de son çare olarak Başbakanlık'a başvuracağız. Dilekçelerimize bakanlıktan gelen ret cevaplarını da ekleyeceğiz." diyor.

Eski Deniz Hâkim Yüzbaşı Ahmet Karamanlı, AYİM'in kararını vermeden hükümetin harekete geçmesini istiyor. Karamanlı, "AYİM itirazları reddetmeden önce uyum yasası çıkarılsın. Eğer itirazları reddederse, mağdurlar ikinci itiraz için yine aynı mahkemeye başvuracak ve hiçbir anlam ifade etmeyecek." ifadelerini kullanıyor.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT