1. HABERLER

  2. HABER

  3. YARSAV'cılar Koltuk Savaşına Girdi
YARSAVcılar Koltuk Savaşına Girdi

YARSAV'cılar Koltuk Savaşına Girdi

Yargıtay Başkanlığı seçimlerinde, milletin kararını sindiremeyip istifasını veren HSYK Başkanvekili Kadir Özbek ile İlhan Cihaner'i tahliye eden Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker yarışıyor.

14 Ekim 2010 Perşembe 10:36A+A-

Yüksek yargının tepe noktasına gelmek için kıyasıya rekabet başladı. En fazla rekabet ise Yargıtay Başkanlığı seçimlerinde yaşanacak. Görev süresinin dolmasına sayılı günler kala istifa eden HSYK Başkanvekili Kadir Özbek ile Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'i tahliye eden Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker arasında yaşanacak yarışta ipi kimin göğüsleyeceği merak ediliyor. Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay Kadir Özbek'i desteklerden, Hamdi Yaver Aktan ise Cihaner tahliye planına harfiyen uyan Ülker'i destekliyor.

3 KOLTUK BİRDEN BOŞALIYOR

Yüksek yargıda 2011 yılı ilk yarısı seçim telaşıyla geçecek. Yargı kulislerinde en fazla konuşulan konu ise Yargıtay'ın tepesine hangi ismin geçeceği oluyor. Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ve Danıştay Başkanı Mustafa Birden yaş haddine, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya ise görev süresinin dolması sebebiyle koltuklarını bıkakacak. Görev süresinin dolmasına 52 gün kala istifa eden HSYK Başkanvekili Kadir Özbek Yargıtay Başkanlığına, HSYK üyesi Suna Türkoğlu Danıştay Başkanlığı'na ve görev süresinin dolmasına 5 gün istifa eden Musa Tekin'in ise Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına aday olacakları dile getiriliyor. Danıştay ve Yargıtay Başsavcılığı için farklı isimler şimdilik gündemde bulunmazken, Yargıtay Başkanlığı için ise Kadir Özbek ve Ersan Ülker arasında büyük bir mücade yaşanacak.

SEYFİ DEDE ÖZBEK'İ DESTEKLİYOR

Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ile HSYK Başkanvekili Kadir Özbek arasında geçen ve internete düşen ses kayıtlarından da anlaşılacağı gibi ikilinin oldukça samimi oldukları biliniyor. Ses kayıtlarının ortaya çıkmasından sonra Kadir Özbek, basın-yayın kuruluşları aracılığıyla Seyfi Oktay ile yaptığı görüşme için, "Sevdiğiniz, saydığınız bir bakanın referansını gözardı edemezsiniz" değerlendirmesinde bile bulunmuştu. HSYK Başkanvekili Kadir Özbek'in görev süresinin dolmasına 52 gün kala istifa etmesinde eski Bakan Seyfi Oktay'ın etkili olduğu ve Yargıtay Başkanlığına adaylığını destekleyeceği iddia ediliyor. Ergenekon'un yargıdaki yapılanması soruşturmasında eski Bakan Oktay, soruşturma savcılarının talimatıyla ifade vermişti.

AKTAN'IN PRENSİ ÜLKER

Erzincan Ergenekon davasının iki numaralı sanığı Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'i başka bir suçtan (Görevi kötüye kullanmak ve evrakta sehtecilik) yargılayan Yargıtay 11. Ceza Dairesi, hukuk tarihine geçecek bir kararla görevleri arasında bulunmamasına rağmen terör suçuna da bakmış ve tüm tutuklu sanıkları tahliye etmişti. Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin Başkanı Ersan Ülker ile Yargıtay 8. Daire üyesi Hamdi Yaver Aktan'ın görüştüğü tespit edilmişti. İnternete de düşen görüşmenin ses kayıtlarında Yaver Aktan, EDOK Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in bir, İlhan Cihaner'in iki numaralı sanık oldukları dava kapatılması karşılığında Ersan Ülker'e Yargıtay Başkanlığı önermişti. Ses kayıtlarıyla ortaya çıkan plan dahilinde Ersan Ülker'in başkanlığını yaptığı Yargıtay 11. Ceza Dairesi, önce terör örgütü ve görevi kötüye kullanma dosyalarını birteştirip aynı gün aralarında MİT, asker ve sivil kişilerin de bulunduğu tüm tutuklu sanıkları tahliye etmişti. Ülker, ses kayıtlarıyla ortaya çıkan plana harfiyen uymuştu.

SEZER ÜLKER'İ ATAMAMIŞTI

Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker 2007 yılında Nuri Ok'tan boşalan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçimlerinde en fazla oyu almasına rağmen atanmamıştı. Eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, kendisine yakınlığıyla tanınmasına rağmen, Yargıtay'daki oylamada 146 oyla birinci sırada çıkan Ülker yerine 95 oy alan ikinci sıradaki Abdurrahman Yalçınkaya'yı atamıştı.

Gözler 22 Ekimde

Yargıtay Ceza Genel Kurulunun, terör suçlarına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden aldığı Erzincan Ergenekon terör örgütü soruşturması ile görevi kötüye kullanma davası 22 Ekim'de yapılacak. Yargıtay 11. Ceza Dairesinde yapılacak duruşmada, Ersan Ülker'in başkanlığını yaptığı mahkemenin nasıl bir karar vereceği kamuoyu tarafından merakla bekleniyor.

(Kaynak: Yenişafak)

HABERE YORUM KAT