1. HABERLER

  2. HABER

  3. YARSAV'a 2. Kez Emine Ülker Tarhan Başkan Seçildi
YARSAVa 2. Kez Emine Ülker Tarhan Başkan Seçildi

YARSAV'a 2. Kez Emine Ülker Tarhan Başkan Seçildi

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Emine Ülker Tarhan, dün yapılan olağanüstü genel kurulda yeniden başkan seçildi.

06 Aralık 2010 Pazartesi 04:33A+A-

Noterler Birliği Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen genel kurulda, YARSAV'ın 13 kişilik yönetim kurulu asil üyeleri ile 5 kişilik denetim kurulu asil üyeleri ve yedek üyelerinin seçimi yapıldı. Yönetim kurulu asil üyeliği için çarşaf liste ile seçime gidildi. Delegelerin, çarşaf liste üzerinde istedikleri isimlerin üzerini çizerek 13 kişiyi belirlemeleri istendi. Yapılan seçim sonucunda YARSAV Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: "Emine Ülker Tarhan, Leyla Köksal, Murat Arslan, Ayşe Altun, Mustafa Karadağ, Bülent Yücetürk, Nuh Hüseyin Köse, Mehmet Kaya, Oktay Aydın, Kamil Çil, Bihter Aydın, Ramazan Bayrak ve Celal Çelik.''

Genel kurula, YARSAV üyesi olan Hakim Aydın Başar'ın sözleri damgasını vurdu. Ömer Faruk Eminağaoğlu döneminde derneğin yıprandığını anlattı. Başar, "YARSAV'ın geçmişte topluma yanlış algıya yönelen davranışları oldu. Canları acıyan arkadaşlar sağduyuyla konuşamadı. Genç bir meslektaşımla HSYK adaylığım konusunda konuşurken, 'Siz gelip bizi sürmezsiniz değil mi?' dedi. YARSAV bu şekilde, sanki yamyamlar gibi anlatıldı. Bunu nasıl kıracağız? Siyasetçi gibi konuşmayacağız. Siyasal partilere yakın bir görüntü vermeyeceğiz." dedi.

Toplantının basına kapalı bölümünde söz alan eski başkan Ömer Faruk Eminağaoğlu ise mevcut yönetimi eleştirdi. Yargılanıp beraat etmesine karşın YARSAV'ın konuya ilişkin bir açıklama yapmamasını, 'Kalbimi yaraladı.' sözleriyle değerlendirdi. Emine Ülker Tarhan da konuşmasında Eminağaoğlu'na cevap verdi. Eminağaoğlu'nun eleştirilerine katılmadığını söyledi. Tarhan, "Biz referandum sürecinde hiç tatil yapmadan çalıştık. Mücadelemizi sürdürdük. Adli yargıdaki gerçek sayımız 750'ydi. Kişisel hırsları, ilke kisvesi arkasına saklamaya çalışanlar ile iyi niyetle, samimiyetle çalışanları ayırt etmeye de, YARSAV'ı geleceğe taşımaya da muktedirsiniz." dedi. Genel kurulda mevcut Başkan Tarhan'ın listesi ile 'YARSAV Hepimizindir' grubunun hazırladığı liste yarıştı. YARSAV Kurucu Başkanı ve Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun ismi iki listede de yer almadı. Genel kurula katılanlar arasında Erzincan başsavcısıyken Adana savcılığına getirilen İlhan Cihaner de vardı.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT