1. HABERLER

  2. HABER

  3. YARSAV HSYK Taarruzuna Geçti
YARSAV HSYK Taarruzuna Geçti

YARSAV HSYK Taarruzuna Geçti

Anayasa değişikliğinde 'Hayır' kampanyası yürüten YARSAV, sandıktan 'Evet' çıkması üzerine HSYK seçimlerine yöneldi.

21 Eylül 2010 Salı 11:26A+A-

Anayasa değişikliğinde 'Hayır' kampanyası yürüten YARSAV, sandıktan 'Evet' çıkması üzerine HSYK seçimlerine yöneldi. Seçimlerde destekleyeceği liste arayışına giren dernek, bu iş için 3 üyesini görevlendirdi.

Anayasa değişikliği paketinin referandumda kabul edilmesinin ardından yargıda seçim çalışmaları başladı. Özellikle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimleri için Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) harekete geçti. Yöneticilerinin HSYK üyeliğine aday olmayacağı yönünde açıklamalar da bulunan YARSAV, özellikle üyelerine bir çağrıda bulunarak HSYK seçim sürecinde katkıda bulunmak ve aday olmak isteyenlerin görüş, öneri ve taleplerini bildirmelerini istedi.

3 İSİM GÖREVLENDİRİLDİ

Dernek bu işlere bakmak üzere ise YARSAV Başkan Yardımcısı Fetih Sayın, YARSAV Genel Sekreteri Muhammet Önder Tekin ile YARSAV Yönetim Kurulu üyesi Murat Arslan'ı görevlendirdi. Seçimlerde destekleyeceği isimlere ilişkin liste belirleme arayışına giren dernek, Anayasa değişikliği sürecinde muhalefet partileriyle 'hayır' propagandası yapmıştı.

Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan HSYK ile ilgili uyum yasalarının bakanlık tarafından bir an önce kamuoyu ile paylaşılması çağrısında bulunan YARSAV Yönetimi, "Bu konuda çıkarılacak yasalar da gözetilecek ilkeler de anayasada öngörülmediği için, yapılacak yasa değişiklikleri sırasında, bu anayasa değişikliği ile özellikle yaratılan boşluklar, yargı bağımsızlığı ve yargıç güvencesini pekiştirir biçimde kullanılmayacaktır. Bakanlığın bu yasaları açıklamaması, söz konusu yasa değişiklikleri ile yargı ve HSYK üzerinde operasyonel bir amacın güdüldüğü anlamına gelecektir." görüşlerini ileri sürmüştü.

NİYET OKUDULAR

12 Eylül 2010 referandumuyla kabul edilen anayasa değişikliği sonuçlarının Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla adli ve idari yargıda seçim heyecanı yaşanacak. HSYK'da ilk derece mahkemelerinde görevli hakim ve savcılar 10 üye seçecek. Birinci sınıfa ayrılmış hakimler arasından adli yargıdan 7, idari yargıdan 3 kişi Kurul'a seçilecek.

Kapı kapı kulis yapmıştı

12 Eylül'de gerçekleşen referandumda "Hayır" oyu verilmesini isteyen YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, anayasa değişikliğinin Türkiye'de hiçbir temel sorunu çözmeyeceğini savunarak, kapı kapı kulis faaliyeti yapmıştı. Bu amaçla siyasi partiler, meslek örgütleri, sendikalar ve baroları ziyaret eden YARSAV bir taraftan referandumda "Hayır" kampanyası yürütmüş bir taraftan da halkoylamasında "Evet" çıkması durumuna hazırlıklarını sürdürmüştü.

HABERE YORUM KAT