1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yargıtay’ın İş Yükü İddiaları Palavra
Yargıtay’ın İş Yükü İddiaları Palavra

Yargıtay’ın İş Yükü İddiaları Palavra

“Zamanım yok, iş yüküm çok” diyerek 953 sanığın dosyasını 10 yıldır görüşemeyen Yargıtay, yandaş yargı mensuplarının dâvâlarında ise jet hızıyla karar vermiş... Hukukçular ve siyasiler, Yargıtay’a tepki göstererek; “İsteseler bir saatte karar verirler” de

07 Ocak 2011 Cuma 02:45A+A-

Terör, hırsızlık, çete ve tecavüz dosyalarını, iş yükünü bahane ederek yargılamaları yıllarca öteleyen Yargıtay'ın; Ergenekon sanığı İlhan Cihaner, Cumhurbaşkanı'nın yargılanmasını isteyen Sincan Hakimi Osman Kaçmaz ve Ergenekon sanıklarına desteği ile bilinen YARSAV eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu için insan üstü bir çabayla hareket ettiği ortaya çıktı. Adalet Bakanlığı verilerine göre 953 dosyayı 10 yıldır öteleyen Yargıtay, bu üç isimle ilgili kararı 2 ilâ 4 ay gibi kısa sürelerde vermiş.

Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 102. maddesinin yürürlüğe girmesiyle birlikte, gasp, terör, çete, tecavüz ve cinayet gibi suçlardan yargılanan birçok tutuklu, yargılama 10 yılı aştığı gerekçesi ile tahliye ediliyor. Hizbullah davası sanıklarının tahliye olması üzerinden yola çıkarak toplumu infiale sürüklemeye çalışan kartel medyası ise, tahliyelerin 'yargının ihmali ve kanunun yanlış yorumlanması' olduğu gerçeğini örtbas ederek asıl kusurluyu gizliyor. Birkaç gün içinde tahliye olması beklenen 1236 sanıktan 953'ünün dosyası hâlâ Yargıtay'da temyiz için bekliyor.

İş yükünü gerekçe gösteren Yargıtay, Ergenekoncular içinse süratle hareket ediyor. Yerel mahkemelerden gelen dosyaları yoğunluk gerekçesi ile yıllarca rafta tutan Yargıtay, Erzincan Ergenekon sanığı İlhan Cihaner için 3 ayda karar vermişti. Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava dosyasını zorla almaya çalışarak hukuk katliamı yapan yüksek mahkeme, Cihaner'i kurtarmak için yoğun bir çaba sarf etmişti. Yargıtay 11. Ceza Dairesi fotokopi kağıtları üzerinden davayı birleştirmiş, İlhan Cihaner ve 9 tutuklu sanığın şartsız tahliyesine karar vermişti.

OSMAN KAÇMAZ VE EMİNAĞAOĞLU İÇİN DE JET YARGILAMA

Yargıtay 4. Ceza Dairesi ise Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'ın 'Görevi kötüye kullanmak' ve 'Soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek' suçlarından yargılandığı davada 2 buçuk ayda karar vermişti. Olayı aydınlatması beklenen telefon kayıtları ve havaalanı kayıtları dahil birçok delili araştırma gereği dahi duymayıp alelacele berat karar vermişti. Vakit'e ulaşan bir ihbar mektubunda Yargıtay'ın Kaçmaz'a beraat verebilmek için delil toplamaya gerek görmediği belirtilmişti.

Söz konusu eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu olunca iş yükü yeniden unutulmuş, Eminağaoğlu'nun birinci sınıf savcı olduğunu gerekçe gösterip dosya Yargıtay 4. Ceza Dairesi'ne verilmişti. Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'ı süratle tahliye eden mahkeme, Eminağaoğlu içinde 4 ayda 3 duruşma yaparak beraat ettirmişti.

ERDOĞAN MİLLETVEKİLİ OLMASIN DİYE KURYE BİLE TUTULDU

İş yükü altında ezilen Yargıtay, söz konusu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olunca kurye tutacak kadar seri davranmıştı.

2002 yılında milletvekili listeleri verilirken, Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin verdiği adli sicil kaydıyla ilgili bir karar kesin olduğu halde Yargıtay jet hızında devreye girmiş, Erdoğan'ın milletvekili seçilememesi için de kuryeyle dosya Ankara'ya getirilmişti. Ankara'da toplanan mahkeme aynı gün karar vererek, Başbakan'ın ismini milletvekili listesinden sildirmişti.

ERGENEKON SANIĞI HABERAL HAKİMLERİ İÇİN DE SERİYE BAĞLADI

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi Ergenekon sanığı Mehmet Haberal'ın tahliye başvurusunu reddeden 9 hakimi de jet hızı ile mahkûm etmişti. Hukuk skandalı olarak yorumlanan karar, fotokopi belgeler üzerinden incelenerek verilmiş, 9 Ağır Ceza Hakimi bin 500'er lira tazminata mahkûm edilmişti.

MURAT ALAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT