1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yargıtay'ın Cihaner Kararı Tartışılıyor
Yargıtayın Cihaner Kararı Tartışılıyor

Yargıtay'ın Cihaner Kararı Tartışılıyor

İlhan Cihaner ile ilgili karar hukukçular tarafından tartışılıyor.

18 Haziran 2010 Cuma 18:11A+A-

Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ile diğer sanıkların Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde, 'Ergenekon terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla yargılandığı davayla ilgili kararı hukukçular tarafından tartışılıyor.

Trabzon Barosu Başkanı Avukat Mehmet Şentürk, Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin Cihaner'i tahliye yetkisinin bulunduğunu, ancak tüm sanıkları tahliye etmesinin yetkisinde olmadığını vurguladı. Yüksek mahkemenin Cihaner'le ilgili davayı fotokopi üzerinden görmesinin iyi niyetle açıklanamayacağının altını çizen Şentürk, mahkemenin dava dosyasının aslını beklemesi gerektiğinin altını çizdi. Şentürk, fotokopi üzerinden işlem yapılmasının iyi niyetli ve sağlıklı bir düşüncenin ürünü olmadığını dile getirdi.

Yargıtay'ın, 2802 Hakim ve Savcılar Kanunu ile CMK 250 uyarınca sadece Başsavcı Cihaner'in dosyasını ayırarak, sadece onun davasının birleştirmesini yapabileceğine işaret eden Şentürk, şöyle dedi: "Yüksek mahkemenin tahliyeye yetkisi var. Bunu sadece Cihaner için yapabilir. Diğer sanıkları tahliye edemez. O konudaki kararı Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi verebilir. Yüksek mahkeme bu konuda yetkisini aşmıştır."

Dava konularına bakıldığında Başsavcı Cihaner'le ilgili iki davanın birleştirilmesinin de hata olduğunu savunan Şentürk, iki davanın da ayrı ayrı görülmesi gerektiğini belirtti. Şertürk, Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti hakkında suç duyurusunda bulunulmasına kararının da büyük bir hata olduğunu vurguladı.

CİHAN

HABERE YORUM KAT