1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yargıtay'dan Skandal Ses Kaydı Kararı
Yargıtaydan Skandal Ses Kaydı Kararı

Yargıtay'dan Skandal Ses Kaydı Kararı

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, mahkeme kararıyla yapılan ve silahların yakalanmasına neden olan telefon dinlemelerini delil saymadı.

16 Kasım 2010 Salı 14:03A+A-

Ergenekon Silahlı Terör Örgütü iddiasıyla sürdürülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamelerin en temel delillerinden birisi olan yasal telefon dinlemeleri konusunda Yargıtay'dan ikinci sinyal anlamında yeni bir karar daha geldi. Yargıtay, mahkeme kararıyla yapılan yasal telefon dinlemelerinin tek başına yeterli delil olamayacağına karar verdi. Yargıtay'ın dinlemeler tek b.aşına delil değil dediği olay Şırnak Polisi'nin 27 silah ele geçirdiği 2007 yılındaki "Demir-1" operasyonu davasıyla ilgiliydi.

ŞİFRELİ KELİMELERİ İNKAR

Bir ihbar üzerine Nezir Sadak'ın telefonları mahkeme kararıyla dinlemeye alındı ve bu dinleme sonucu Kuzey Irak'tan Şırnak'a getirilen ve daha sonra Diyarbakır'da alıcıya teslim edilecek olan silahlarla ilgili operasyon yapıldı ve iki Irak uyruklu ile birlikte Nezir Sadak ve İzzettin Yavuz silahlarla birlikte yakalandı. Şüphelilerin kendi aralarındaki konuşmalarda silahlar için "siyah koyun", "emanet" gibi ifadeler kullandığı tespit edildi. Şüpheliler, polis ve savcılık ifadelerinde telefona takılan konuşmaların kendilerine ait olduğunu ancak, şifreli olarak yapılan konuşmaların "hayvan ticareti", "telefon ticareti" kapsamında olduğunu söyledi.

YEREL MAHKEME DİRENDİ

Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi, yargılamasında 2 sanığın beraatine karar verirken, Nezir Sadak ve İzzetin Yavuz'a "toplu silah ticareti" suçundan toplam 10 yıl hapis cezası verdi. Karara yapılan itiraz üzerine dosya Yargıtay 8. Ceza Dairesi'ne gitti. Yargıtay 8.Ceza, telefon dinlemeleri dışında bir delil olmadığını, bu nedenle toplu silah kaçakçılığından söz edilemeyeceğini belirterek kararı bozdu ve sanıklara daha az ceza verilmesini istedi. Şırnak Ağır Ceza, dinlemeler sonucu yakalanan silahları hatırlatarak kararında direndi. Dosya, Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na gitti.

AKTAN DA O DAİREDE

Ceza Genel Kurulu, yerel mahkemenin direnme kararını bozdu ve dinlemeler sonucu elde edilen delilleri kabul etmedi. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Gaziantep'te gerçekleştirilen silah kaçakçılığı operasyonu sonrası yerel mahkemenin sanıklara verdiği mahkumiyet kararını da yine dinlemeler dışyında delil olmadığı iddiasıyla bozdu. Genel Kurul'a giden bu dosyaların hepsinin 8. Ceza Dairesi tarafından bozulması dikkat çekti. Yargıtay 8. Ceza Dairesi üyesi Hamdi Yaver Aktan'ın, Ergenekon ve onunla bağlantılı davaları sonuçsuz bırakma girişimleri internet sitelerine düşen çok sayıda ses kaydıyla ortaya çıkmıştı.

Danıştay dinlemeyi delil sayıyor

Yargıtay'ın telefon dinlemelerine ilişkin delilleri tek başına "inandırıcı" delil görmeyen kararına rağmen Danıştay farklı görüşte. Danıştay 12.Dairesi, Fırtına Operasyonu kapsamında mazot kaçakçılarına bilgi sızdıran polis memuru S.K'nin meslekten ihraç edilmesinde iletişimin tespiti tutanaklarını yeterli görmeyen idare mahkemesi kararını bozmuştu. Danıştay, "Telefon konuşmaları hakim kararıyla hukuka uygun olarak elde edilmiş delillerdir" demişti.

KAYNAK: STAR

HABERE YORUM KAT