1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yargıtay: Örgütlü Suçlarla İlgili Tutukluluk Süresi 10 Yıl
Yargıtay: Örgütlü Suçlarla İlgili Tutukluluk Süresi 10 Yıl

Yargıtay: Örgütlü Suçlarla İlgili Tutukluluk Süresi 10 Yıl

Yargıtay, anayasal düzene karşı işlenen örgütlü suçlarda tutukluluk süresinin kaç yıl olacağı tartışmasına nokta koydu.

04 Ocak 2011 Salı 08:52A+A-

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 250. maddesi kapsamındaki örgütlü suçlarda tutukluluk süresinin en fazla 10 yıl olabileceğine hükmetti. Özel yetkili mahkemelerde görülen ve aralarında PKK üyeliği, Hizbullah ana davası sanıklarının yargılandığı 5 davayı inceleyen Daire, bu süreyi dolduran 26 tutuklu sanığın tahliyesine karar verdi. Yargıtay'ın kararı, Ergenekon, Balyoz, PKK ve Hizbullah ve darbeye teşebbüs davalarında yargılanan tutuklu sanıklar için de emsal olacak. CMK'nın 102. maddesindeki hükmün Ergenekon davası sanıklarına yarayacağı iddia ediliyordu. Dava avukatları, tutukluluk süresinin en fazla 6 yıl olabileceğini savunuyordu. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, tahliye edilen sanıklara da yurtdışına çıkış yasağı koydu. Daire, sanıkların, adreslerine en yakın polis ya da jandarma karakoluna her gün düzenli biçimde başvurarak, 'adli kontrol' altına alınmasına hükmetti. Adam öldürme suçlarının temyiz incelemesini yapan Yargıtay 1. Ceza Dairesi de, ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerde tutukluluk süresinin en fazla 5 yıl olabileceği hükmü gereğince 5 yıllık süreyi dolduran cinayet olayına karışan 37 sanığı tahliye etti.

102. madde de "Ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerde tutukluluk süresi en çok iki yıldır. Bu süre, zorunlu hallerde, gerekçesi gösterilerek uzatılabilir; uzatma süresi toplam üç yılı geçemez.'' hükmü bulunuyordu. CMK'nın 252. maddesinin son fıkrası ise, "250'nci maddede öngörülen suçlar bakımından, kanunda öngörülen tutuklama süresi iki kat olarak uygulanır." şeklindeydi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin kararına göre CMK 250. maddede sayılan şu suçlardan tutuklu sanıklar için azami süre 10 yıl: "Devletin güvenliğine karşı suçlar, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, Anayasa'yı ihlal, cumhurbaşkanına suikast ve fiilî saldırı, yasama organına karşı suç, hükümete karşı suç, hükümete karşı silahlı isyan, silahlı örgüt, örgüte silah sağlama, suç için anlaşma, devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme, casusluk, devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, gizli kalması gereken bilgileri açıklama, uluslararası casusluk, devlet sırlarından yararlanma, devlet hizmetlerinde sadakatsizlik, yasaklanan bilgileri temin, yasaklanan bilgilerin casusluk maksadıyla temini, yasaklanan bilgileri açıklama, yasaklanan bilgileri siyasal veya askerî casusluk maksadıyla açıklama, devlet güvenliği ile ilgili belgeleri elinde bulundurma."

CMK'nın tutukluluk süresiyle ilgili 102. maddesi 31 Aralık 2010'da yürürlüğe girdi. Madde, yerel mahkemelerde davası devam eden ya da Yargıtay'da temyiz süreci henüz sonuçlanmayan ağır cezalık suçlardan içeride bulunan 57 bini aşkın tutuklu ve hükmen tutuklu sanık için tahliye umudu doğurmuştu. (Metin Arslan / Zaman)

HABERE YORUM KAT