1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yargıtay, Ölü Üzerine Arazi Satışını Onamış!
Yargıtay, Ölü Üzerine Arazi Satışını Onamış!

Yargıtay, Ölü Üzerine Arazi Satışını Onamış!

Yüksek yargıya yönelik rüşvet soruşturmasıyla gündeme gelen Yargıtay'daki şüpheli kararlar bir bir gün yüzüne çıkıyor.

20 Ocak 2011 Perşembe 12:21A+A-

Mart ayında ölen bir şahsın kasımda ihaleye sokulduğu Bakırköy E-5 karayolu yanındaki 100 milyon dolarlık arazi davası bunun en çarpıcı örneklerinden. İddiaya göre, yüksek ihale bedelinden kurtulmak için ölü üzerine yapılan arazi tescilini icra müdürlüğü görmezden geldi. Bakırköy 1. Sulh Hukuk Mahkemesi hâkimi de davayı bu doğrultuda hükme bağladı. İşadamı Refik Tuncer'in, 'rüşvet dönüyor' iddiasıyla Adalet Bakanlığı, HSYK ve Savcı Zekeriya Öz'e yaptığı şikayetle ortaya çıkan dosya, Yargıtay tarafından da onanmış. Kararların altındaki isimler ise tanıdık: Yargıda rüşvet soruşturmasında adı geçen Yargıtay üyesi Hasan E. ile aynı soruşturma kapsamında tutuklanan 12. Hukuk Dairesi Başkanı Mustafa O.

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi sebebiyle arazinin hissedarlarından olan özel bir şirkete, R.T. tarafından ödeme yapılıyor. Özel şirketin, arazide hak iddia eden S.C. ile olan arazi davasında Avukat C.T., dava vekâleti olmadığı halde özel şirket adına duruşmaya katılıyor. Avukat C.T. vekaletsiz olarak girdiği duruşmada, şirketin haberi bile olmadan özel şirket aleyhine olan durumları kabul edip, temyiz hakkından da feragat ediyor. Bakırköy 3. Asliye Hukuk Mahkemesi Avukat C.T.'nin vekâletsiz avukatlığına göz yumarken, yaptığı ödeme sebebiyle arazi üzerinde R.T.'ye ait olan hak, S.C. üzerine geçirilmiş oluyor.

Mahkeme dava vekâleti olmadan yapılan temsili görmezden gelerek karar verirken, yargıda rüşvet soruşturmasında adı geçen hâkim H.E'nin de üyesi olduğu Yargıtay 6. Hukuk Dairesi de yaklaşık 1 ayda 'jet kararla' hükmü onaylıyor. Bu davalar sebebiyle milyonlarca dolarlık zarara uğrayan işadamı R.T., kararları veren ilk derece mahkemesi hâkimlerini eski HSYK döneminde şikâyet ediyor. Tuncer, kendileri yaptırım beklerken hâkimlerden Ö.K.'nin Bakırköy 2. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne atanarak adeta terfi ettirilmesi karşısında ise şaşkına döndüklerini anlatıyor. İşadamı, Ö.K.'nin yapısı değişen HSYK tarafından ise yeni bir kararla Sakarya'ya tayin edildiğini ekliyor.

İşadamı R.T., hukuksuz kararlar sebebiyle rant sağlayan S.C.'nin, Kasım 2007'deki arazi ihalesine katılabilmek için ölü bir şahsı ihale listesine soktuğunu ileri sürüyor. Böylece yüksek olan ihale bedeli, Mart 2007'de ölen Hüseyin Mollamehmetoğlu ihaleye girmiş gibi gösterilerek tamamlanıyor. Bu liste icra müdürü tarafından görmezden gelinirken, ölü şahıs üzerine arazi tescili Bakırköy 1. Sulh Hukuk Mahkemesi hâkimi H.Y. tarafından hükme bağlanıyor. Söz konusu karar, 'yüksek yargıda rüşvet' skandalı tutuklusu M.O.'nun başkanı olduğu Yargıtay 12. Hukuk Dairesi tarafından yaklaşık 1 haftada bir başka 'jet kararla' onanıyor. Tüm süreçlerde savcılık ve HSYK'ya şikâyetlerde bulunduklarını anlatan R.T., olaylardan sonra kimseye herhangi bir hukuki yaptırımın uygulanmadığını söylüyor.

İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) ile CNR Fuarcılık arasındaki fuar salonlarının tahliyesi davasında bazı yargı mensuplarına rüşvet verildiği iddia edilmişti. Bakırköy 2. Sulh Hukuk Mahkemesi'nden çıkan kararın Yargıtay'da onanması için 6. Hukuk Dairesi Başkanı H.E. ve 12. Hukuk Dairesi Başkanı M.O.'ya 300'er bin TL rüşvet verildiği öne sürülmüştü. Soruşturma kapsamında aralarında yargı mensuplarının da olduğu 9 kişi tutuklanmıştı.

(Zaman)

HABERE YORUM KAT