1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Yargıtay, Kürtçe Savunmayı Reddetti
Yargıtay, Kürtçe Savunmayı Reddetti

Yargıtay, Kürtçe Savunmayı Reddetti

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Kürtçe savunma talebi Türkçe bildiği için reddedilen sanık hakkında verilen karara “savunmanın kısıtlandığı” gerekçesiyle yapılan itirazı kabul etmedi.

10 Ağustos 2011 Çarşamba 00:21A+A-

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen, TCK’nın “örgüt üyesi olma”, “patlayıcı madde bulundurma” ile “nitelik bakamından vahim olan silah veya mermi taşıma” suçlarından 18 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan sanık Süphan Delen’le ilgili incelemesini tamamladı.

Kararda, sanığın “savunmanın kısıtlandığı” yönündeki bozma düşüncesine iştirak edilmediği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6/3-e ve CMK’nın 202. maddesinde düzenlenen bir tercümanın yardımından yararlanma hakkının sanığın mahkemenin kullandığı dili anlamadığı veya konuşamadığı durumlarda gerekli olacağı, dosya kapsamına göre Türk vatandaşı olup Türkiye’de doğan, Türkçe dilinde yeterli eğitim gören ve soruşturma aşamasında, kolluk, savcılık ve Sulh Ceza Mahkemesindeki müdafi eşliğinde alınan ifadelerinde Türkçe olarak ifade veren sanığın kovuşturma aşamasında Türkçe dilini anlamak ve konuşmakta bir engelinin bulunmaması ve meramını anlatabilecek ölçüde Türkçe bildiğinin anlaşılması karşısında savunmanın kısıtlandığı yönündeki bozma düşüncesine iştirak edilmemiştir.”

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, mahkemenin verdiği 18 yıl 6 ay hapis cezasıyla ilgili olarak da “bir isabetsizlik görülmediği” gerekçesiyle hükmün onanmasına karar verdi. (Akit) 

HABERE YORUM KAT