1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yargıtay CHP Sınavında
Yargıtay CHP Sınavında

Yargıtay CHP Sınavında

“Halk Tv- CHP ilişkisi belgelenirse gereği yapılır” diyen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’na Adalet Platformundan başvuru geldi.

29 Mart 2011 Salı 00:05A+A-

 CHP'nin "referandum sürecinde" Halk Tv'ye para verdiğini ispatlayan belge ile Yargıtay'a başvuran Adalet Platformu üyeleri, dilekçelerinde, 'Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun'un 29. maddesine göre, siyasi partiler televizyon kuruluşu kuramazlar ve ortak olamazlar' hatırlatmasında bulunarak, CHP hakkında dava açılmasını istediler.

CHP'nin "referandum sürecinde" Halk Tv'ye para verdiğini ispatlayan belge, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na ulaştırıldı. "Halk Tv- CHP ilişkisi belgelenirse gereği yapılır" diyen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na Adalet Platformundan başvuru geldi. CHP'nin Halk Tv'ye para verdiğini ispatlayan belge ile Yargıtay'a başvuran Adalet Platformu üyeleri, dilekçelerinde, 'Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun'un 29. maddesine göre, siyasi partiler televizyon kuruluşu kuramazlar ve ortak olamazlar' hatırlatmasında bulunarak, CHP hakkında dava açılmasını istediler. Dilekçede ayrıca, Anayasa Mahkemesi'nin CHP'nin harcamalarına ilişkin yaptığı incelemelerde de partinin televizyona para yardımında bulunduğu belirtildi.

ADALET PLATFORMU: YARGIYA YARDIMCI OLDUK

Başvuru sonrası Akit'e değerlendirmelerde bulunan Adalet Platformu Temsilcisi Adem Çevik, "Biz Sayın Abdurrahman Yalçınkaya'nın işini kolaylaştırmak istedik. Çünkü CHP ve Halk TV arasında bir ilişki varsa ve belgelenirse gereğini yapacaklarını açıklamışlardı. Biz de gereğini yapmaları için söz konusu başvurumuzu yaptık" dedi.

CHP'DEN HALK TV'YE 690 BİN TL

Halk Tv'ye CHP'den yapılan yardımların belgesini ilk defa habervaktim isimli internet sitesi ortaya çıkarmıştı. Habervaktim, CHP'nin referandum sürecinde televizyona 690 bin TL para verdiğini belgelemiş, para CHP'nin İş Bankası'ndaki 4810058590 nolu hesabın özetinde yer almıştı. Belgeye göre CHP, Halk Tv'ye 12 Eylül referandumundan önce 4 parça halinde para aktardı. Paranın 3 parçası ağustos ayında, kalan 1 parçası ise eylül ayının başında televizyona gönderildi. CHP 2 Ağustos'ta 255 bin TL, 16 Ağustos'ta 50 bin TL, 26 Ağustos'ta 60 bin TL, 1 Eylül'de 325 bin TL'yi Halk Tv'ye verdi.

AYM PARA YARDIMINI ORTAYA ÇIKARMIŞTI

Anayasa Mahkemesi'nin CHP'nin harcamalarına ilişkin yaptığı incelemelerde de partinin televizyona para yardımında bulunduğu ortaya çıkmıştı. Halk Tv'nin 237 bin 700 lira olan uydu kira bedelinin CHP tarafından ödendiğinin belirlenmesi üzerine Anayasa Mahkemesi paranın hazineye gelir kaydedilmesine karar vermişti.

Aslan Değirmenci / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT